Wspomnienie św. Jana Pawła II

Dziś po raz pierwszy obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Także dziś przypada rocznica inauguracji jego pontyfikatu.  Z tej okazji w wielu miastach zaplanowano uroczystości, m.in. w Wadowicach, Warszawie, Częstochowie, Krakowie czy Łagiewnikach.

W Bazylice w Wadowicach, o godzinie 18.00, zostanie odprawiona Msza św. z procesją światła i relikwiami św. Jana Pawła II.

Z kolei w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie Eucharystia rozpocznie się o godz. 17.00. Uroczystej koncelebrze będzie przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Transmisję przeprowadzą Radio Maryja i TV Trwam.

Szczególne obchody przewidziano także w rzymskim Domu Polskim Jana Pawła II przy Via Cassia. Tamtejszym uroczystościom towarzyszyć będzie hasło „Rodzino, stań się tym, czym jesteś!”. Św. Jan Paweł II zostanie patronem kaplicy kliniki Gemelli (był w tej klinice wielokrotnie hospitalizowany). Tam podczas specjalnej uroczystości zostaną również umieszczone relikwie nowego świętego.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski mówi, że tego dnia musimy pamiętać nie tylko, kim był św. Jan Paweł II, ale także, czego dokonał w historii Kościoła.

– Nie jest to data przypadkowa, lecz pochodzi stąd, że właśnie 22 października 1978 roku miała miejsce inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II. Oznaczała ona rzeczywisty początek nowego pontyfikatu. To jest zachęta do tego, abyśmy zwrócili uwagę nie tylko na osobę Jana Pawła II, ale żebyśmy zwrócili uwagę na cały pontyfikat i na jego błogosławione owoce. Pontyfikat trwał 26 i pół roku, trzeci co do długości pontyfikat w dziejach Kościoła – powiedział ks. prof. Waldemar Chrostowski.

RIRM

 

drukuj