Dni Świętego Jana Pawła II w Krakowie

Od dzisiaj do 8 listopada trwać będą Dni Świętego Jana Pawła II w Krakowie. Ich celem jest upamiętnienie postaci papieża Polaka, a także rozpowszechnianie jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski.

To już XIII edycja Dni Świętego Jana Pawła II. Odbywają się one pod hasłem „Niepodległość”. W tym roku mają one szczególne znaczenie, ponieważ wpisują się w rocznicę stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest dla nas wspaniałą okazją, by spojrzeć także na wielkie dzieło księdza, profesora, biskupa, kardynała Wojtyłę, Jana Pawła II, w krzewienie tego, co najbardziej święte dla naszej polskiej tradycji. To jego zatroskanie o wolność i o to, aby Ojczyzna nasza mogła pełną, autentyczną wolnością się cieszyć – mówił ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Tematyka konferencji będzie zróżnicowana.

– Przy niepodległości nie sposób nie poruszać wątku wolności, więc będą w konferencji spojrzenia typu filozoficzno-teologicznego, jak i związane z literaturą oraz z tekstami poetyckimi, literackimi św. Jana Pawła
II, jak i z muzyką, która jest wyrazem wolności i wyrazem związku z Janem Pawłem II. Będą teksty lżejsze też, niekoniecznie ściśle naukowe, a więc relacja o oprawach muzycznych rozmaitych pielgrzymek Jana Pawła II i innych papieży do Polski, do Krakowa
– wskazała prof. Teresa Malecka.

Każdą z konferencji ma wiązać tematyka niepodległości i wolności. Podczas wydarzenia będzie wspomniane także duszpasterstwo wakacyjne, które tworzył Jan Paweł II. W ramach Dni Jana Pawła II odbędzie się również koncert organizowany przez Akademię Muzyczną w Krakowie. Prezentowane będą utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, najwyżej cenionego kompozytora przez Jana Pawła II.

– Jest wiele utworów Góreckiego, które powstały po prostu z inspiracji osobą Jana Pawła II, nie mówiąc o pierwszym utworze związanym z Janem Pawłem II, który został zamówiony u Góreckiego w 1977 roku – jeszcze jako kardynał to zamówienie złożył Góreckiemu na rocznicę Stanisławowską – dodała prof. Teresa Malecka.

W związku z Dniami Jana Pawła II zostały też zorganizowane dwa konkursy: literacki i fotograficzny, które już rozstrzygnięto i wyłoniono zwycięzców. Konkursy miały charakter ogólnopolski i jak co roku, służyły rozpowszechnianiu postaci Jana Pawła II wśród studentów.

– Z tegorocznego konkursu poziom nadesłanych prac jest naprawdę wysoki. Te prace są bardzo dojrzałe, bardzo przemyślane i są świadectwem dobrej znajomości niełatwego nauczania papieża Jana Pawła II – powiedziała prof. Zofia Zarębianka.

8 listopada odbędzie się uroczyste wręczenie nagród dla zwycięzców obydwu konkursów. Tego dnia zorganizowana zostanie także główna sesja naukowa. Jedną z prelekcji wygłosi ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl