By Mach240390 - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47364235

Kraków: mieszkańcy i turyści zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” na Wawelu

Setki krakowian i turystów w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” w poniedziałkowe południe zgromadziło się na wzgórzu wawelskim i wspólnie zaśpiewało „Mazurka Dąbrowskiego”. Akcja była częścią obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Setki krakowian, którzy uczestniczyli w Mszy św. w intencji Ojczyzny, po nabożeństwie zebrało się przed katedrą wawelską, by wspólnie odśpiewać „Mazurka Dąbrowskiego”. Po odśpiewaniu patriotyczny pochód ruszył ze wzgórza wawelskiego ulicami miasta do pl. Matejki, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczną się oficjalne uroczystości.

Wśród zebranych zaobserwować można było wiele rodzin z dziećmi, a także osoby starsze. Spora część uczestników miała przy sobie polskie symbole – biało-czerwone wstążki i flagi. Wspólne śpiewanie obserwowali turyści odwiedzający Wawel. Na wzgórzu śpiewali także licznie zebrani harcerze i członkowie pocztów sztandarowych. W wydarzeniu uczestniczyło kilkudziesięciu strażników miejskich i policjantów.

Melodia popłynęła też z wieży kościoła Mariackiego, a na Rynku Głównym zgromadziły się tysiące osób – krakowian i turystów.

PAP

drukuj