fot. https://twitter.com/PLinRussia

Ambasador RP w Rosji: Dla Polaków w Rosji w Narodowe Święto Niepodległości ważne jest, by być razem

Polacy zrzeszeni w organizacjach polonijnych w Rosji spotkali się na przyjęciu w ambasadzie RP w Moskwie z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Potrzeba, aby być razem, blisko, jest dziś ważna dla rosyjskiej Polonii – powiedział ambasador Krzysztof Krajewski.

Ambasador zaznaczyła, że „każde spotkanie, szczególnie w tych okolicznościach, w jakich się dzisiaj znajdujemy, jest bardzo istotne”.

„Organizacje mają w tej chwili ograniczone możliwości działania ze względu na sytuację w naszym środowisku geopolitycznym, ale wykonują ogromną pracę dla umacniania i wzmacniania tradycji, kontaktów międzyludzkich, działań, które świadczą o pielęgnowaniu polskości” – ocenił szef polskiej placówki.

https://twitter.com/PLinRussia/status/1590815396134674432?s=20&t=QCXbL-WpvAYxB4A0uDEkmA

Uroczyste przyjęcie z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyło się w polskiej placówce w Moskwie w czwartek wieczorem i było pierwszym od wybuchu pandemii koronawirusa. W poprzednich latach było to niemożliwe z powodu ograniczeń pandemicznych.

„Hymn polski zabrzmiał w salach ambasady po raz pierwszy od trzech lat” – zauważył ambasador.

W piątek Polacy w Moskwie spotkali się na uroczystości organizowanej przez moskiewską organizację polonijną – Dom Polski. Ambasador Krzysztof Krajewski weźmie udział w sobotę w uroczystości organizowanej przez Szkołę Polską przy ambasadzie RP w Moskwie.

Dyplomata podkreślił, że w obecnej sytuacji dla Polaków w Rosji ważne jest, by być razem.

„Pomimo tego, że warunki nie są łatwe, ta bliskość i jej potrzeba jest bardzo widoczna” – powiedział ambasador RP.

Zapewnił, że polskie placówki dyplomatyczne w Rosji wspierają rodaków i organizacje polonijne w tych staraniach.

Przyjęciu w ambasadzie RP towarzyszyły występy zespołów polonijnych i wręczenie listów gratulacyjnych organizacjom, które obchodziły w tym roku jubileusz działalności. Obecna była „bardzo szeroka reprezentacja Polonii”, spotkanie „zgromadziło około stu osób z całej Rosji – od Kamczatki po Kaliningrad, od północy do południa Rosji”.

https://twitter.com/PLinRussia/status/1590694720275369987?s=20&t=QCXbL-WpvAYxB4A0uDEkmA

Ambasador Krzysztof Krajewski podkreślił, że przybycie na spotkanie wymagało niekiedy pokonania tysięcy kilometrów.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl