fot. PAP/Albert Zawada

Prezydent A. Duda z okazji Narodowego Święta Niepodległości: Wierzę głęboko w opiekę Opatrzności nad naszą Ojczyzną. Niech Pan Bóg ma w swojej opiece Polskę oraz wszystkich naszych sąsiadów, którzy są naszymi braćmi i sojusznikami. Niech żyje Polska!

Dramatyczne wzrosty cen, przerażające dla przemysłu, przedsiębiorców, zwykłych rodzin, gospodarstw domowych, władz – także dla naszych władz. Czy damy sobie z tym radę? Jestem przekonany, że działając razem damy radę. Poradzimy sobie z problemami, choćby realizując program budowy elektrowni nuklearnych, byśmy mieli energię, której dostawy będą nie tylko stabilne, ale która będzie także w największym stopniu odpowiadała wymogom ochrony klimatu oraz realizacji zasady zrównoważonego rozwoju. To także kwestia suwerenności, niepodległości i istnienia Rzeczypospolitej – powiedział prezydent RP, Andrzej Duda, podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

104 lata temu, 11 listopada 1918 r., Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. [więcej] Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość. [czytaj więcej]

– Czas stulecia polskiej niepodległości obchodzimy od grudnia 2017 r., kiedy zainaugurowaliśmy ważny okres w dziejach niepodległej, znów wolnej i suwerennej Rzeczypospolitej. (…) Jestem wdzięczny wszystkim rodakom za budowanie głębokiej świadomości o wartości niepodległości, suwerenności wśród naszych rodaków, zwłaszcza wśród młodego pokolenia – powiedział prezydent Andrzej Duda.  

Niektórzy nie chcieli pamiętać o słynnym zdaniu, że niepodległość i wolność nie jest dana raz na zawsze, że można ją stracić, że ktoś może ją odebrać, tak jak odebrano ją Polakom żyjącym na przełomie XVIII i XIX wieku – kontynuował.

– Często jest tak, że o trudnym czasie łatwo się zapomina. Pamięta się tylko to, co dobre. Człowiek próbuje oddalić od siebie to, co jest dla niego niekorzystne i co zaburza jego dobre samopoczucie. Rzeczywistość, zwłaszcza ostatnich lat, w bardzo gwałtowny sposób uświadomiła nam, co to znaczy mieć i nie mieć wolne, niepodległe i suwerenne państwo – wskazał prezydent RP.

Andrzej Duda odniósł się także do panującego kryzysu nie tylko militarnego, ale także gospodarczego. Wyraził przy tym przekonanie, że Polska poradzi sobie w trudnych czasach.

– Dramatyczne wzrosty cen, przerażające dla przemysłu, przedsiębiorców, zwykłych rodzin, gospodarstw domowych, władz – także dla naszych władz. Czy damy sobie z tym radę? Jestem przekonany, że działając razem damy radę. (…) Poradzimy sobie z problemami, choćby realizując program budowy elektrowni nuklearnych, byśmy mieli energię, której dostawy będą nie tylko stabilne, ale która będzie także w największym stopniu odpowiadała wymogom ochrony klimatu oraz realizacji zasady zrównoważonego rozwoju. To także kwestia suwerenności, niepodległości i istnienia Rzeczypospolitej – mówił.

Prezydent dodał, że „w 1918 roku nasi pradziadkowie, dziadkowie rozpoczęli odbudowę Polski z absolutnych zgliszcz, które pozostały po zaborach, które pozostały po straszliwym kataklizmie I wojny światowej”.

Jeżeli oni dali radę, to i my damy radę przetrwać wszystkie kryzysowe sytuacje z podniesioną głową. Jesteśmy narodem pracowitym, inteligentnym, wytrwałym. Można śmiało powiedzieć, że jesteśmy narodem nieprawdopodobnie odpornym, co pokazało ponad 1050 lat naszej historii. Głęboko wierzę w wolną, suwerenną Polskę, wierzę głęboko w moich rodaków, wierzę głęboko w drzemiące w każdym poczucie ogromnej wiary w wartość, jaką jest wolna suwerenna Polska. Wierzę głęboko w mądrość naszego społeczeństwa. (…) Wierzę głęboko w opiekę Opatrzności nad naszą Ojczyzną. Niech Pan Bóg ma w swojej opiece Polskę oraz wszystkich naszych sąsiadów, którzy są naszymi braćmi i sojusznikami. Niech żyje Polska! – podkreślił Andrzej Duda.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl