Do 2023 r. zostaną wydane działa teologiczne i filozoficzne Karola Wojtyły

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie podjął się wydania dzieł teologicznych i filozoficznych Karola Wojtyły. Mają one liczyć 17 tomów. Opracowanie i wydanie zostanie ukończone do roku 2023.

W 98. rocznicę urodzin Karola Wojtyły w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich został podpisany list intencyjny dotyczący krytycznego opracowania wszystkich dzieł teologicznych i filozoficznych ks. Karola Wojtyły z lat 1945-1978.

– To wydarzenie prawdziwie epokowe i jestem głęboko przekonany, że dzieło to będzie wnikliwie analizowane przez wszystkich ludzi, dla których myśli Karola Wojtyły pozostaje czymś bardzo ważnym – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Opracowaniem spuścizny filozoficznej i teologicznej ks. Karola Wojtyły zajmie się zespół pracowników naukowych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

– To jest próba zrobienia kompletnego indeksu dzieł filozoficznych i teologicznych Karola Wojtyły, które będą obejmowały te dwie dziedziny: filozofię i teologię – wskazał o. prof. Jarosław Kupczak, członek zespołu pracowników naukowych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Całość ma zostać wydana w 17 tomach.

– 10 tomów jest poświęconych teologii i 6 tomów filozofii. 17. tom to indeks, czyli całość ma się zamknąć w 17 woluminach – powiedział ks. Jacek Urban, członek zespołu.

Prace będzie wspierał zespół ok. 25 ekspertów – teologów i filozofów.

– Czujemy się zobowiązani do tego, aby wielką spuściznę, w tym przypadku filozoficzną i teologiczną, Karola Wojtyły ukazać światu. Czas już najwyższy z resztą, zwłaszcza tutaj w Krakowie, gdzie jest tak wspaniałe środowisko naukowe, żebyśmy się tego dzieła podjęli – dodał ks. abp Marek Jędraszewski.

Jedna czwarta planowanych publikacji ujrzy światło dzienne po raz pierwszy. W przyszłości dzieło zostanie przełożone na język angielski.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl