[TYLKO U NAS] W. Skurkiewicz: Pomysł reindustrializacji polskiego przemysłu dziś staje się faktem

Takie ośrodki jak Radom, Pionki, Skarżysko-Kamienna, Stalowa Wola, Sandomierz czy Rzeszów były trzonem COP. Dziś chcemy ten potencjał gospodarczy i przemysłu obronnego odbudowywać w tym obszarze – mówił na antenie Radia Maryja w sobotnim wydaniu audycji „Aktualności dnia” wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

Wczoraj w Radomiu z mieszkańcami spotkał się Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Premier zaprezentował plany rządu na kolejne lata, w tym także w regionie radomskim. Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, który pochodzi z Radomia, zaznaczył, iż „Radom to miasto, które przez wielu jest określane jako miasto z wyrokiem”. Było przez wiele lat traktowane po macoszemu. My się temu przeciwstawiamy – dodał.

– Przypomnę – 25 czerwca 1976 roku to data protestu radomskich robotników. O tym wczoraj mówił Mateusz Morawiecki. My cały czas odczuwaliśmy, że Radom był przez wiele lat traktowany po macoszemu. My się temu przeciwstawiamy. Dziś premier mówi, że trzeba z tym skończyć i dawać szansę rozwoju takim ośrodkom miejskim jak właśnie Radom. (…) Pan premier przypominał o zakładach, które były w naszym mieście i zostały zlikwidowane czy wręcz zniszczone przez minione rządy – mówił wiceszef MON.

Powiedział także, iż Mateusz Morawiecki wskazał na zadania, które stoją przed Radomiem. Wspomniał m.in. o Fabryce Broni, która ma zrealizować „olbrzymie zamówienie”.

– 53 tys. nowoczesnych karabinów MSBS Grot, które zostaną dostarczone dla polskiej armii. To jest wzywanie dla wszystkich mieszkańców Radomia i pracowników Fabryki Broni. Bez wątpienia realizacja zamówienia o wartości pół miliarda złotych nigdy po 1989 roku nie była w zasięgu wzroku, a co dopiero ręki – zaznaczył.

Gość Radia Maryja zapewniał, że nie tylko duże aglomeracje są ważne dla rządu, „ale także takie ośrodki jak ziemia radomska”.

– Rząd nie może zapominać o takich miastach jak Radom czy Pionki, gdzie już premier zapowiada inwestycje, które odbudują potencjał gospodarczy Pionek. (…) Pomysł, który prezentował Jarosław Kaczyński o reindustrializacji polskiego przemysłu, odbudowie Centralnego Okręgu Przemysłowego, dziś staje się faktem – podkreślił.

– Takie ośrodki jak Radom, Pionki, Skarżysko-Kamienna, Stalowa Wola, Sandomierz czy Rzeszów były trzonem COP. Dziś chcemy potencjał gospodarczy i przemysłu obronnego odbudowywać w tym obszarze – dodał.

Polityk przypomniał, że Platforma Obywatelska finansowała duże aglomeracje, które miały oddziaływać na mniejsze ośrodki. Dziś można śmiało powiedzieć, że pomysł ten był totalną klapą rządów Donalda Tuska, a potem Ewy Kopacz – stwierdził.

–  Premier polskiego rządu zaznaczył także, że należy wspierać ośrodki nie tylko tam, gdzie są duże miasta. Przypomnę, że Platforma Obywatelska chciała tworzyć duże aglomeracje i pompować środki finansowe do wielkich miast, które miały oddziaływać na mniejsze ośrodki, co było absolutnym nieporozumieniem. (…) Trzeba mieć świadomość, że należy dawać szansę rozwoju mniejszym ośrodkom – mówił Wojciech Skurkiewicz.

Całą rozmowę z wiceministrem Wojciechem Skurkiewiczem w sobotnim wydaniu audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać https://www.radiomaryja.pl/multimedia/piatkowa-wizyta-premiera-morawieckiego-w-radomiu/ [tutaj].

RIRM

drukuj