[TYLKO U NAS] W. Skurkiewicz: Stać nas na stałą obecność wojsk amerykańskich

Jesteśmy przygotowani w wymiarze finansowym na stałą obecność wojsk amerykańskich. Infrastruktura, którą Polska strona by współfinansowała, już na zawsze pozostanie i w sposób wymierny przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa Polski – powiedział w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

Minister Mariusz Błaszczak przebywał z kolejną wizytą w Stanach Zjednoczonych, gdzie spotkał się m.in. z szefem Pentagonu. Jak powiedział minister Wojciech Skurkiewicz, „szczególnie zależy nam na wzmocnieniu obecności amerykańskiej na terenie naszego kraju, ale również na wschodniej flance NATO”.

– To również leżało u podstaw rozmów, które były prowadzone z Jamesem Mattisem, ale i w Kongresie Stanów Zjednoczonych odnośnie przyszłości i stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Do marca – to jest informacja powszechnie wiadoma – ma zostać opracowany dokument, który będzie traktował właśnie o możliwościach umieszczenia w Polsce stałej czy stałych baz wojsk amerykańskich. To zlecenie Kongresu, które zostało przegłosowane. Czekamy na ten dokument z wielką niecierpliwością, ale i wielkim zainteresowaniem. Te spotkania, które minister Mariusz Błaszczak odbywa, mają bezpośredni związek i z tym dokumentem, i z tymi działaniami, które podejmujemy – wyjaśnił polityk.

Wiceminister obrony narodowej podkreślił, że „jesteśmy przygotowani na to, żeby w Polsce powstała baza, w której będą służyć amerykańscy żołnierze; baza, która w sposób wymierny będzie wpływała na poprawę bezpieczeństwa Polski i Polaków”.

– Proszę pamiętać o kluczowej kwestii, która jest z tym związana, że to będzie taki skrawek amerykańskiej ziemi na terenie RP. Nie tylko baza w Redzikowie, ale również ta baza stała wojsk amerykańskich. Jestem przekonany, że jesteśmy z każdym dniem coraz bliżej tej konkretnej, wiążącej już decyzji odnośnie baz wojsk amerykańskich – mówił.

Gość Radia Maryja wskazał, że „stała obecność wojsk amerykańskich jest czymś, co – w sposób szczególny – będzie traktowane przez Sojusz Północnoatlantycki, ale z drugiej strony również będzie miało charakter odstraszający dla tych wszystkich, którzy mieliby jakiekolwiek zapędy w stosunku do naszej Ojczyzny”.

– To jest absolutnie fakt. Jakiekolwiek działania przeciwko Polsce wiązałyby się dzisiaj z reakcją nie tylko naszej Ojczyzny, ale również i naszych sojuszników, w tym również Stanów Zjednoczonych. (…) Z jednej strony wzmacniamy nasz potencjał obronny, ale z drugiej strony głęboko współpracujemy z naszymi sojusznikami, zachęcając do tego, aby ta obecność wojsk sojuszniczych nie tylko – tak jak stwierdził to szczyt NATO w Warszawie – była permanentna, stała, acz rotacyjna, ale nam zależy na tym, żeby była stała fizycznie poprzez umiejscowienie w Polsce bazy wojsk amerykańskich – powiedział minister.

– Jesteśmy na to przygotowani również w wymiarze finansowym. (…) Stać nas na to, bo z jednej strony bezpieczeństwo jest bezcenne. Z drugiej, ta infrastruktura, którą Polska strona by współfinansowała, tworzenie tej infrastruktury, ona już na zawsze pozostanie i w sposób wymierny przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa Polski – dodał.

Cała rozmowa z ministrem Wojciechem Skurkiewiczem dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl