fot. PAP/Rafał Guz

W. Skurkiewicz: Prowadzimy negocjacje ws. budowy stałej bazy USA w Polsce

Prowadzimy intensywne rozmowy i negocjacje w sprawie budowy stałej bazy Stanów Zjednoczonych w Polsce – powiedział dziś wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. Poparcie dla tego projektu wyraziły w poniedziałek państwa bałtyckie podczas spotkania w Tallinie.

Estoński premier Juri Ratas podkreślił, że „obecność USA w regionie Polski i państw bałtyckich jest ważna z punktu widzenia Estonii”. Poparcie dla projektu wyraził także premier Łotwy Māris Kučinskis.

„Myślę, że my wszyscy jesteśmy zainteresowani obecnością Stanów Zjednoczonych w naszym regionie” – akcentował z kolei Saulius Skvernelis, szef rządu Litwy.

Według ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka to pokazuje, że Polska jest silnym i wiarygodnym partnerem. Szef Ministerstwa Obrony Narodowej wyraził zadowolenie z deklaracji.

– Stała baza wojsk amerykańskich na wschodniej flance NATO jest również znaczącym podniesieniem bezpieczeństwa naszej części Europy. Działania, które są podejmowane, aby wzmocnić wschodnia flankę NATO, są wielowątkowe, wielokierunkowe. To jest wspólny interes i Polski, i państw bałtyckich wschodniej flanki NATO, żeby ta obecność była stała, żeby jak największa liczba żołnierzy amerykańskich była tutaj, w Polsce, czy na wschodniej flance NATO. Nasze działania nakierowane są tak, żeby doprowadzić do stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce – wskazał Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

Tymczasem gen. Ben Hodges,  były dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie, stwierdził, że stała baza USA w Polsce naruszyłaby jedność w NATO.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj