fot. pl.wikipedia.org

W. Skurkiewicz: Odbudowujemy potencjał obronny naszej ojczyzny po 8 latach rządów PO

Po ośmiu latach rządów Platformy Obywatelskiej, kiedy w wielu obszarach wojsko polskie nie domaga, odbudowujemy potencjał obronny naszej ojczyzny, chcemy m.in. zwiększyć liczbę żołnierzy – podkreślił Wojciech Skurkiewicz, wiceszef sejmowej Komisji Obrony Narodowej, podczas audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. 

Polityk odniósł się do przyspieszenia budowy struktur Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Minister obrony narodowej Antonii Macierewicz, obejmując swój urząd jednoznacznie wskazał, że chcemy tworzyć i rozbudowywać piąty rodzaj sił zbrojnych, czyli Wojska Obrony Terytorialnej. W pierwszej kolejności utworzyliśmy na wschodniej flance(…) trzy brygady wojsk obrony terytorialnej – jest to brygada podlaska, lubelska i podkarpacka. W 2017 roku tworzone są dwie brygady – mazowieckie i jedna warmińsko-mazurska. W kolejnych latach tworzone będą kolejne brygady w centralnych obszarach i na zachodzie naszego kraju(…). W ramach Wojsk Obrony Terytorialnej chcemy, aby do końca 2019 roku służyło w naszej armii 53 tys. żołnierzy – wyjaśnił polityk.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości podkreślał, że obecnemu rządowi zależy na coraz większym wspieraniu rozwoju polskiej armii.  

– Do roku 2030 będziemy zwiększać wydatki na finansowanie obronności i finansowanie wojska – nawet do 2,5 proc. PKB(…). Jesteśmy jednym spośród pięciu państw NATO, które te zobowiązania wypełniają w stu procentach. Tylko pięć państw na świecie przekazuje 2 proc. PKB na obronność(…) My idziemy dalej i będziemy zwiększać wydatki finansowe i chcemy również zwiększyć liczbę polskich żołnierzy, liczbę armii aż do 200 tys. Jestem przekonany, że uda nam się to zrealizować – dodał.

Wojciech Skurkiewicz skomentował także zachowanie opozycji, która kolejny raz składa wniosek o wotum nieufności dla ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

– Platforma Obywatelska drugi raz zgłasza wniosek o wotum nieufności dla ministra Antoniego Macierewicza(…). Najwyraźniej jest to środowisko, któremu nie podoba się to, co Prawo i Sprawiedliwość i minister obrony narodowej robi, jeżeli chodzi o polskie wojsko, czyli: odbudowa morale, odbudowa szacunku munduru, modernizacja techniczna, tworzenie nowych jednostek, odbudowa potencjału obronnego czy zwiększenie liczby żołnierzy w jednostkach operacyjnych(…). Pierwszy wniosek o odwołanie ministra Macierewicza odbywał się tuż przed szczytem NATO w Warszawie. Czyli szczytem, o który tak bardzo zabiegaliśmy(…). Platforma Obywatelska do końca swoich rządów nie była w stanie przygotować, a nawet zabukować terminu na stadionie narodowym, gdzie ten szczyt się odbywał – akcentował Wojciech Skurkiewicz.

Całą rozmowę z pos. Wojciechem Skurkiewiczem z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj] 

RIRM

 

drukuj