fot. PAP/Tomasz Gzell

W. Skurkiewicz: MON zależy na dywersyfikacji zamówień i możliwości PGZ

Resortowi obrony zależy na tym, żeby w firmach, które tworzą PGZ dywersyfikować portfel zamówień i możliwości – powiedział podczas obrad sejmowej komisji ds. energii i skarbu państwa wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

„Głównymi celami inwestycji realizowanych w PGZ są: optymalizacja zabezpieczenia potrzeb SZ RP, oraz sukcesywne zwiększanie eksportu wyrobów i usług, a także zwiększanie dostaw usług dla odbiorców cywilnych” – powiedział we wtorek Skurkiewicz.

Podkreślił, że resortowi obrony zależy na tym, żeby w firmach, które tworzą PGZ „dokonywać dywersyfikacji portfela zamówień, jak również możliwości”.

Jak mówił, MON podpisało trzy umowy offsetowe na łączną kwotę 1,3 mld zł.

„Beneficjentami tych umów jest 12 podmiotów należących do grupy kapitałowej PGZ” – dodał.

Przypomniał o nowelizacji z 2017 r. ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu SZ RP, w której przewidziano wzrost wydatków na potrzeby obronne z 2 proc PKB do 2,5 proc PKB w 20130 r.

„Pierwszym rokiem, kiedy będziemy konsumować już tę ustawę, będzie rok 2020, kiedy to będziemy przeznaczać na obronność 2,1 proc. PKB” – powiedział.

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Witold Słowik poinformował komisję o sytuacji finansowej PGZ. Jak powiedział, w ostatnich dniach zakończono badanie skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy kapitałowej PGZ,

„Nastąpiła poprawa w stosunku do lat ubiegłych (…) za rok 2018 suma przychodów PGZ wyniosła ok. 5,5 mld zł, gdzie w roku ubiegłym (2017) wynosiła niecałe 5 mld zł, a w roku 2016 4,3 mld zł” – poinformował.

Słowik dodał, że w 2018 r. 23 spółki PGZ odnotowały wzrost przychodów netto ze sprzedaży, m.in. Huta Stalowa Wola, Wojskowe Zakłady lotnicze nr 1 i Fabryka Broni Łucznik.

Jak dodał, poprawił się wynik netto grupy.

„W roku 2016 wynosił on minus 104 mln zł, w 2017 minus 114 mln zł, nastąpiła w 2018 r. poprawa na plus (…) ostatecznie ten wynik wynosi 37,4 mln zł +na plusie+” – powiedział.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl