W Niepokalanowie odbył się Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

W Niepokalanowie zakończył się dziś 23. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej. Zakres tegorocznej wiedzy biblijnej obejmował Księgę Wyjścia oraz List św. Pawła do Rzymian. Do końcowych eliminacji przystąpiło 123 finalistów. Zwycięzcy pojadą na pielgrzymkę do Ziemi Świętej.

Mszy św. dla organizatorów, katechetów i uczestników w Bazylice NMP Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie przewodniczył ks. bp Marek Solarczyk.

– My musimy być tymi, którzy doprowadzą innych do Boga. To apel do nas wszystkich, z tego miejsca, z Niepokalanowa – powiedział biskup pomocniczy warszawsko-praski.

W homilii ks. bp Marek Solarczyk zaznaczył, iż wszystko, co skupiamy wobec Słowa Bożego, to bogactwo. Zadał pytanie do wszystkich zebranych: „Czy jesteśmy gotowi, aby jedynym bogactwem w naszym życiu był Bóg?” Mówił, że tak samo, jak ukazuje postawa św. Maksymiliana Kolbego, człowiek musi być zawsze gotowy na Słowo Boga.

W tym roku zakres wiedzy biblijnej obejmował Księgę Wyjścia oraz List św. Pawła do Rzymian wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem pojęć. Do końcowych eliminacji przystąpiło 123 finalistów, spośród których wyłoniono 7 laureatów. To właśnie oni rozpoczną studia w trybie dziennym (bez egzaminów wstępnych) w wielu renomowanych uczelniach wyższych, na kilkunastu kierunkach kształcenia.

Po ogłoszeniu wyników części pisemnej uczestnicy konkursu wzięli udział w etapie ustnym. Uroczystą galę poprowadzili: przewodnicząca Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” we Wrocławiu Estera Ryczek oraz koordynator diecezji koszalińsko-kołobrzeska Mateusz Gawroński.

Do uczestników, organizatorów i katechetów słowo skierował prezes Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Tomasz Nakielski.

– Życzę Państwu, uczestnikom i naszym gościom, katechetom i kapłanom, opiekunom, aby ten dar spotkania tutaj w Niepokalanowie był Wieczernikiem, gdzie będziemy prosić o dary, o te wielkie wspaniałe dary Pocieszyciela – dodał.

Pierwsze trzy zwycięskie miejsca zajęły kolejno: Anita Łebedowska, Kamila Paluch i Rafał Paluchowski. Te osoby już wkrótce wybiorą się na Pielgrzymkę do Ziemi Świętej.

– Czuję się doceniona, czuję, że ta praca nie poszła na marne. Czuję szczęście i przede wszystkim obecność Boga. To jest chyba dla mnie najważniejsze, czuć Jego wsparcie od początku, od momentu, gdy zaczęłam się przygotowywać, do momentu, kiedy stanęłam na tej scenie – powiedziała Anita Łebedowska.

RIRM

drukuj