fot. PAP

Prezydent podpisał Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP

Prezydent zatwierdził dziś Strategię Bezpieczeństwa i Obronności naszego kraju. Dokument został podpisany przez Bronisława Komorowskiego w obecności szefa MON Tomasza Siemoniaka oraz szefa BBN Stanisława Kozieja.

Zapisano w nim m.in, że bezpieczeństwo Europy będą determinowały cztery główne czynniki: NATO, UE, obecność USA na starym kontynencie oraz relacje z Rosją.

Oby ta strategia nie była tylko zbiorem obietnic oraz życzeń– mówi poseł Dariusz Seliga, członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

– Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, wydając proces i nowelizację poprzedniej strategii, bodajże półtora roku czy dwa lata temu, przygotowało złą strategię. Boję się, żeby i ta strategia przygotowana m.in. w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, nie była podobnym wyborem pobożnych życzeń. Chciałbym, żebyśmy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski, mogli w końcu podyskutować o konkretach, o konkretnych cyfrach, o konkretnych wydatkach, konkretnych ilościach wojska, sprzętu i tego wszystkiego, co ma służyć bezpieczeństwu Polaków – powiedział poseł PiS Dariusz Seliga.

Rząd przyjął strategię 21 października. Po zatwierdzeniu przez prezydenta zastąpi ona poprzedni taki dokument z 2007 r.

RIRM

drukuj