[TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba: Powinniśmy bardziej wykorzystywać potencjał Polonii

W dzisiejszym świecie posiadanie zintegrowanej migracji współpracującej z macierzą to jest potężny kapitał. Moim zdaniem do tej pory jest on za mało wykorzystywany przez państwo polskie – powiedział w sobotnim programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja prof. Mieczysław Ryba. Historyk wskazał, że prezydent stara się poprzez te spotkania (jak sobotnie z Polonią w Chicago – przyp. RIRM) maksymalnie ten element wykorzystać i spiąć w jakąś całość.

Prezydent podczas swojego wystąpienia w Radzie Bezpieczeństwa ONZ starał się podkreślić elementy, które towarzyszą polskiej prezydencji. Przede wszystkim jednak jego wypowiedź mieściła się w tym, co szeroko rozumiemy jako polski interes międzynarodowy – powiedział prof. Mieczysław Ryba.

Prezydent Andrzej Duda mówił o prymacie sprawiedliwości nad siłą w stosunkach międzynarodowych. Na arenie międzynarodowej są różne napięcia. Próba siłowego rozwiązywania tych napięć grozi nawet konfliktem nuklearnym. Pojawiało się to choćby w kontekście Korei Północnej. Prezydent też bardzo precyzyjnie wskazał polskie interesy; chodzi o wrak samolotu TU-154 M czy też odszkodowania od Niemiec za II wojnę światową – zaznaczył wykładowca WSKSiM i KUL.

Historyk odniósł się również do wizyty Andrzeja Dudy przy Pomniku Katyńskim w Jersey City.

Prezydent pojawił się pod Pomnikiem Katyńskim, gdzie złożył kwiaty. Tam wzmacniał przekaz, że ten pomnik powinien nadal stać. Pojawiły się również oskarżenia, że Andrzej Duda nie powinien pokazywać się z burmistrzem Stevenem Fulopem, ale musimy pamiętać, że dyplomacja ma swoje prawa i nie są to proste rzeczy – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Prof. Mieczysław Ryba pozytywnie ocenił działalność Polonii za Oceanem. Wskazał jednak, że polskie władze powinny jeszcze bardziej wykorzystywać jej potencjał.

Pamiętajmy, że w dzisiejszym świecie posiadanie zintegrowanej migracji współpracującej z macierzą to jest potężny kapitał. Moim zdaniem do tej pory jest on mało wykorzystywany przez państwo polskie. Widać jednak, że prezydent stara się poprzez te spotkania (jak sobotnie spotkanie z Polonią w Chicago – przyp. RIRM) maksymalnie ten element wykorzystać i spiąć w jakąś całość. Wiemy, jak dziś funkcjonuje świat i jak ważną rolę odgrywa Polonia, chociażby w problemach na linii Polska – USA – wskazał gość Radia Maryja.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem prof. Ryby można odsłuchać [tutaj].

 

RIRM

drukuj