Polacy dziękują za św. Jana Pawła II

Na placu św. Piotra w Watykanie sprawowana była Msza św. dziękczynna za kanonizacje Papieża z Polski. Eucharystii przewodniczył ks. kard. Angelo Comastri, archiprezbiter Bazyliki Watykańskiej.

Na początku głos zabrał ks. kard. Stanisław Dziwisz. Osobisty sekretarz JPII akcentował, że wszyscy „powinniśmy dorastać do ideałów zapisanych w Ewangelii, ideałów realizowanych przez świętego Jana Pawła II”.

Podkreślał, że to Jan XXIII zwołał Sobór Watykański II, a Jana Paweł II konsekwentnie wprowadzał w życie jego postanowienia, „a także wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie wiary chrześcijańskiej”.

– Za ten podwójny dar dziękujemy Bogu – dziękujemy za świadectwo, nadzwyczaj przejrzyste, miłości i służby  tych dwóch pasterzy na rzecz wszystkich. W ich miłości i służbie wypełniła się obietnica dana przed wiekami przez Boga i już spisana przez proroka Jeremiasza: ,,Dam wam pasterzy według mojego serca”. Za ten podwójny dar dziękujemy z całego serca Ojcu Świętemu Franciszkowi, ponieważ już w pierwszym roku swojego pontyfikatu podjął decyzję o kanonizacji sowich poprzedników, ustalając jej datę na niedzielę Bożego Miłosierdzia. Dziękujemy również z całego serca papieżowi Benedyktowi XVI, który tak wiele zrobił dla tej ważnej sprawy dla całego Kościoła – mówił ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz podziękował Stolicy Apostolskiej, w tym także za przewodniczenie Mszy Świętej księdzu Kardynałowi Angelo Comastri oraz władzom miasta Rzymu za to, że „przed laty tak serdecznie przyjęli Karola Wojtyłę”.

W homilii ks. kard. Angelo Comastri nawiązał do pogrzebu Papieża z Polski kiedy to wiatr wymownie przewracał kartki Ewangeliarza na Jego trumnie.

– Wszyscy w tym czasie zastanawialiśmy się kim był Jan Paweł II, dlaczego tak bardzo go kochaliśmy? Niewidzialna ręka przewracająca karty Ewangeliarza zdawała się mówić: odpowiedź jest w Ewangelii. Życie Jana Pawła II było nieustannym posłuszeństwem Ewangelii Jezusa. Za to, powiedział nam wiatr, za to go kochaliście, rozpoznaliście w jego życiu odwieczną Ewangelię, która dała światło i nadzieję wielu pokoleniom chrześcijan. Wiemy dziś, że to przeczucie było inspiracją, ponieważ Kościół poprzez papieża wczoraj uznał świętość Jana Pawła II, a my dzisiaj radujemy się i wspólnie dziękujemy Bogu, niestrudzonemu Twórcy Świętych. Pamiętajmy jednak o słowach Jana Pawła II: Święci nie żądają od nas oklasków, ale byśmy ich naśladowali – podkreślał ks. kard. Angelo Comastri.

Ks. abp Angelo Comastri pytał czego uczy nas świętość Jana Pawła II. Odpowiadając podkreślał, że „Jan Paweł II miał odwagę wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa w epoce milczącej apostazji człowieka sytego, który żyje tak, jakby Bóg nie istniał”.

Papież z Polski miał także odwagę bronić pokoju, każdego życia ludzkiego, miał odwagę wyjść naprzeciw młodym i uwolnić ich z kultury pustki i tymczasowości oraz zaprosić ich do przyjęcia Chrystusa – mówił archiprezbiter bazyliki Watykańskiej.

Na zakończenie dodał, że „Aż do końca Jan Paweł II pozwolił się prowadzić Maryi po drodze wiary, oddania i całkowitego daru z siebie samego”.

Transmisję z Watykanu przeprowadziło Radio Maryja.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl