Podano daty obchodów liturgicznych Jana XXIII i Jana Pawła II

Papież Franciszek wyznaczył daty obchodów liturgicznych dwóch nowych świętych: Jana XXIII i Jana Pawła II – podał w czwartek dziennik „L’Osservatore Romano”. Przypadać one będą w dniach dotychczasowych wspomnień liturgicznych, wyznaczonych po ich beatyfikacji.

W przypadku świętego Jana Pawła II dniem obchodów liturgicznych pozostaje 22 października, czyli rocznica inauguracji pontyfikatu w 1978 roku. Tę datę wspomnienia liturgicznego wyznaczono po beatyfikacji polskiego papieża w 2011 roku. Obchodzono je przez trzy lata na terenie diecezji rzymskiej i we wszystkich diecezjach w Polsce, gdyż kult błogosławionych nie ma charakteru uniwersalnego.

Wspomnienie świętego Jana XXIII, beatyfikowanego w 2000 roku, będzie obchodzone 11 października. Data ta upamiętnia rocznicę inauguracji Soboru Watykańskiego II przez papieża Roncallego w 1962 roku.

Watykański dziennik wyjaśnił, że ustanawiając daty obchodów papież Franciszek „wziął pod uwagę niezliczone prośby napływające z każdej części świata”.

 

PAP 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl