fot. arch.

Jan Paweł II patronem województwa kujawsko-pomorskiego  

Święty Jan Paweł II w poniedziałek został patronem województwa kujawsko-pomorskiego. Ogłoszono to podczas uroczystej sesji sejmiku, w czasie której pianista Rafał Blechacz odebrał tytuł honorowego obywatela województwa.

Sesja odbyła się w przeddzień święta województwa kujawsko-pomorskiego, przypadającego 7 czerwca. W tym dniu papież Jan Paweł II w ramach pielgrzymek do ojczyzny odwiedził trzy największe miasta regionu: Włocławek – w 1991 r. oraz Bydgoszcz i Toruń w 1999 r. Święto zostało ustanowione w 2008 r.

Radni sejmiku 15 lutego przyjęli stanowisko, w którym zwrócili się do biskupów sześciu diecezji obejmujących tereny regionu kujawsko-pomorskiego o ustanowienie św. Jana Pawła II patronem województwa, a 7 czerwca dniem patronalnym. Sprawa zyskała aprobatę w dekretach metropolity gnieźnieńskiego, biskupów bydgoskiego, płockiego, toruńskiego i włocławskiego.

Marszałek województwa Piotr Całbecki podkreślił, że ogłoszenia Jana Pawła II patronem to wielkie wydarzenie dla regionu i podziękował biskupom za współpracę.

„Jan Paweł II powiedział w Bydgoszczy, że <jako chrześcijanie jesteśmy wezwani do dawania świadectwa o Chrystusie>. Rozumiemy dziś, że również w budowaniu wspólnoty naszego województwa, wspólnoty pozareligijnej, dla której społeczne nauczanie Jana Pawła II również może i powinno być wielkim dziedzictwem, wciąż niewyczerpanym i aktualnym” – powiedział Piotr Całbecki.

Obecni na uroczystości ordynariusze: ks. bp Jan Tyrawa z Bydgoszczy, ks. bp Andrzej Suski z Torunia i ks. bp Alojzy Mering z Włocławka dokonali wpisów w księdze wydarzeń honorowych województwa.

W czasie uroczystej sesji wręczono również honorowe obywatelstwo województwa wybitnemu pianiście Rafałowi Blechaczowi, który związany jest z regionem kujawsko-pomorskim.

Blechacz urodził się w Nakle n. Notecią, gdzie skończył liceum. W Bydgoszczy kształcił się w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina i w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego. Jako student zwyciężył w XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2005 r., co otworzyło mu drogę do światowej kariery, koncertów w znakomitych salach koncertowych i współpracy z renomowanymi firmami fonograficznymi.

„Odczuwam w sercu ogromną radość, ogromne wzruszenie. Chciałbym podziękować tym wszystkim osobom, które postanowiły uhonorować mnie w tak uroczysty sposób. Chcę podkreślić, że te wszystkie wartości, które wyrastają z naszego regionu bardzo są mi bliskie i miały na pewno niemały wpływ na kształtowanie się mojej osobowości, na mój rozwój, zarówno ten ogólny, jak i muzyczny” – powiedział Rafał Blechacz.

Pianista zaznaczył, że w zeszłym roku, prawie dokładnie w 10. rocznicę zwycięstwa w Konkursie Chopinowskim, miał okazję zagrać w ważnych dla niego miejscach regionu – w Nakle n. Notecią i Bydgoszczy. Te występy określił „zakończeniem koncertowej dekady”.

„Dzisiejszą datę traktuję jako pewien nowy etap, który oczywiście nadal będzie polegał na przybliżaniu i prezentowaniu muzycznego piękna wielu ludziom na całym świecie, ale też i tych wartości ponadczasowych. Myślę, że w tym naszym świecie dzisiejszym, współczesnym, który czasami bywa niestety dosyć mocno podzielony w rożnych sferach, właśnie muzyka, sztuka jest tą przestrzenią, w której możemy szukać porozumienia międzyludzkiego” – mówił Rafał Blechacz.

„Jako artysta, muzyk mogę właśnie dzięki dźwiękom jednoczyć ludzi” – dodał Rafał Blechacz.

Portret Blechacza został umieszczony na ścianie sali sesyjnej sejmiku województwa, obok podobizn osób wcześniej wyróżnionych honorowym obywatelstwem województwa: byłego prezydenta Lecha Wałęsy, ks. prymasa kard. Józefa Glempa i Marianny Popiełuszko, matki bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W ramach obchodów święta województwa w poniedziałek w Toruniu w katedrze świętych Janów w Toruniu odprawiono Mszę św. w intencji mieszkańców województwa, a na lotnisku aeroklubu – odsłonięto tablicę upamiętniającą odprawienie w tym miejscu Eucharystii przez Jana Pawła II 7 czerwca 1999 r.

PAP/RIRM

drukuj