Litwa: Marszałek Karczewski rozpoczął wizytę na Litwie

Złożeniem kwiatów w mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego na wileńskim Cmentarzu Rossa rozpoczął dziś dwudniową wizytę na Litwie marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Marszałek przewodniczy polskiej delegacji na odbywającej się w Wilnie 9. sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Litwa-Ukraina.

„Nie przypadkowo przyszliśmy tu (na Rossę – PAP), by ukłonić się i pomodlić się w ważnym dla nas miejscu historycznym” – powiedział dziennikarzom marszałek Karczewski.

Marszałek wskazał, że „ważne były polskie akcenty na Litwie w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości”.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni wileńskiej i centralnej władzy za to, że tak dużo życzeń płynęło do Polski, że tak dużo było gestów pokazujących, że nasze relacje są coraz lepsze” – opowiedział.

Głównymi tematami poruszanymi podczas wileńskiego posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Litwa-Ukraina będą Partnerstwo Wschodnie, bezpieczeństwo oraz reformy na Ukrainie.

„Będziemy rozmawiali z przewodniczącymi o naszych relacjach bilateralnych, ale również o naszych wspólnych interesach w regionie i Europie” – powiedział marszałek Senatu.

Zaznaczył, że w rozmowach dwustronnych ze stroną litewską, zostaną też poruszone kwestie problematyczne, „będziemy mówili o tym, co nas dzieli i co nas łączy, o tym, że nasze relacje powinny być budowane na prawdzie”.

Oceniając wzajemne relacji Polski i Litwy, marszałek powiedział, że są one „zdecydowanie coraz lepsze”.

„Problemów nie brakuje, ale po to prowadzimy dialog, prowadziliśmy i będziemy go prowadzili” – zaznaczył marszałek Stanisław Karczewski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl