fot. twitter.com/StKarczewski

Ukraina: marszałek S. Karczewski odwiedził szpital wojskowy w Charkowie

O współpracy pomiędzy Polską i Ukrainą, m.in. w dziedzinie nauki, kultury i handlu, rozmawiali dzisiaj marszałek Senatu Stanisław Karczewski i gubernator Obwodu Charkowskiego Julia Switliczna. Politycy odwiedzili też lokalny szpital wojskowy.

W Charkowskim Szpitalu Wojskowym Stanisław Karczewski, który przebywa z wizytą na Ukrainie, przekazał lekarzom specjalistyczny sprzęt medyczny kupiony przez Senat RP. Uczestniczył też w uroczystości przekazania lekarzom-żołnierzom odznaczeń przyznanych im przez prezydenta Ukrainy, Petra Poroszenkę.

„Odwiedziłem dziś żołnierzy, uścisnąłem ich dłonie i podziękowałem za ich trud, poświęcenie, służbę na rzecz obrony granic Ukrainy, obronę granic Europy” – powiedział Stanisław Karczewski na briefingu przed szpitalem.

Marszałek Senatu deklarował, że Polska będzie wspierać Ukrainę i podtrzymywać współpracę z nią, także z władzami Charkowa.

Relacjonował również, że gubernator Julia Switliczna prosiła o dalsze wsparcie przy rehabilitacji weteranów.

„Powiedziałem jej, że zwrócę się do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła o wsparcie dla żołnierzy potrzebujących takiego leczenia” – poinformował.

Zaznaczył, że Polska takiej pomocy udzielała Ukrainie już wcześniej i nie odmówi jej też w przyszłości.

Stanisław Karczewski nawiązując do wcześniejszego spotkania z gubernator Obwodu Charkowskiego powiedział, że rozmowa dotyczyła współpracy w dziedzinie handlu, kultury, nauki, gospodarki. Podkreślił, że z Charkowem współpracuje już województwo małopolskie. Dodał, że liczy na rozszerzenie tej współpracy na inne regiony Polski.

Powiedział, że w grudniu wizytę w Charkowie ma złożyć także prezydent Andrzej Duda.

„Ta nasza obecność wynika z chęci współpracy, ale też jest symbolicznym gestem wsparcia Ukrainy” – zaznaczył marszałek Senatu.

Stanisław Karczewski odwiedził dzisiaj również Polski Cmentarz Wojenny w Piatichatkach oraz polskie miejsca pamięci w Charkowie – tablice ku czci marszałka Józefa Piłsudskiego, założyciela uniwersytetu w Charkowie – hrabiego Seweryna Potockiego oraz – na gmachu byłej siedziby i więzienia NKWD – zamordowanych polskich oficerów.

Wcześniej marszałek Senatu odwiedził także Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni, gdzie złożył wieniec pod pomnikiem ofiar represji.

„Chcemy oddać hołd wszystkim tym, którzy zostali tam zamordowani w sposób bestialski – ofiarom polskim i również ukraińskim” – powiedział Stanisław Karczewski dziennikarzom.

Cmentarz w Bykowni znajduje się w sosnowym lesie, tuż za rogatkami Kijowa. Jest to miejsce upamiętnienia m.in. 3,5 tys. polskich ofiar NKWD na Ukrainie. To czwarta, po cmentarzach w Lesie Katyńskim, Charkowie i Miednoje, nekropolia upamiętniająca polskie ofiary NKWD. W Bykowni pochowane są również ofiary stalinowskiego Wielkiego Terroru w latach 1937-1938. Największą grupę stanowią Ukraińcy i przedstawiciele innych narodowości ZSRR – ofiary represji komunistycznych.

PAP/RIRM

drukuj