fot. twitter.com

W Wilnie rozpoczęły się Dni Kultury Polskiej

W Wilnie rozpoczęły się w czwartek 7. Dni Kultury Polskiej. Przez najbliższe trzy dni będą organizowane koncerty, spektakle, warsztaty kulinarne, wycieczki.

Dni Kultury Polskiej na Litwie są przygotowywane od lat z myślą o wszystkich mieszkańcach Wilna i Wileńszczyzny, skierowane są do różnych grup wiekowych i zainteresowań” – powiedział dyrektor Domu Kultury Polskiej w Wilnie Artur Ludkowski.

Tegoroczny festiwal zainaugurował w czwartek spektakl dla dzieci „Akademia Pana Kleksa” Teatru Maska z Rzeszowa. Odbyły się trzy pokazy przy wypełnionej sali.

Na oficjalne otwarcie Dni Kultury Polskiej, które nastąpi w piątek, przygotowano widowisko muzyczne „Święty z Wadowic – Jan Paweł II”. Premierowe pokazy widowiska odbyły się w Operze Krakowskiej oraz na rynku w Wadowicach w ramach Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

W następnych dniach odbędą się wycieczki po Wilnie, warsztaty pieczenia tradycyjnych wileńskich pierników w postaci serc lukrem malowanych, pokaz najlepszych krótkometrażowych polskich filmów festiwalu Grand Off. Dni Kultury Polskiej zakończy w niedzielę koncert zespołu Mikromusic.

„Nasz festiwal odbywa się w drugiej połowie listopada, więc jest to takie swoiste przedłużenie świętowania dnia 11 listopada” – mówi Ludkowski.

Podkreśla, że przedsięwzięcia w ramach Dni Kultury Polskiej są bezpłatne zawdzięczając wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Wspólnota Polska ze środków Senatu RP.

„Bez pomocy ze strony Polski nie dałoby się przygotować takiego święta” – zaznacza dyrektor Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Polacy na Litwie są najliczniejszą mniejszością narodową liczącą ponad 162 tys. osób, co stanowi 5,6 proc. mieszkańców kraju. Polacy mieszkają głównie w Wilnie i na Wileńszczyźnie.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl