Litwa: Zaprezentowano poradnik, jak zachować się na wypadek wojny

Jak mają zachować się mieszkańcy Litwy na wypadek wybuchu wojny? Odpowiedzi na to i inne pytania udziela wydany z inicjatywy ministerstwa obrony poradnik zaprezentowany we wtorek w Wilnie. 

„Wydawnictwo to jest ważne w kontekście sytuacji wojskowej na Ukrainie, ale też ewentualnej wojny hybrydowej oraz innych sytuacji ekstremalnych” – powiedział podczas prezentacji poradnika minister Juozas Olekas.

Ponad 100-stronicowy poradnik szczegółowo opisuje, w jaki sposób mieszkańcy otrzymają informację o zagrożeniu, jak sami mogą przekazać informacje o sytuacjach ekstremalnych, co robić w przypadkach zagrożenia, jak się ewakuować, dokąd i jakie rzeczy ze sobą zabrać, w jaki sposób przyłączyć się do obywatelskiego ruchu oporu.

W formie elektronicznej poradnik wkrótce ma być dostępny na portalu resortu obrony Litwy, a w formie książkowej – w bibliotekach, szkołach, urzędach i organizacja pozarządowych.

Działania Rosji na Ukrainie spowodowały, że litewski Sejm w grudniu ub.r. zatwierdził pakiet poprawek do ustaw z zakresu obronności państwa, uściślając zasady użycia sił zbrojnych w czasie pokoju. Nowelizacje regulują wykorzystanie broni, materiałów wybuchowych i wojskowego sprzętu technicznego.

1 listopada litewska armia rozpoczęła formowanie jednostki szybkiego reagowania. Będzie się ona składać z dwóch batalionów piechoty (zmotoryzowanej i zmechanizowanej) oraz pododdziałów inżynieryjnego i rozpoznawczego, które niedawno uczestniczyły w międzynarodowej operacji w Afganistanie. Jednostka szybkiego reagowania ma liczyć łącznie ok. 2500 żołnierzy.

W tym roku wydatki Litwy na obronę wyniosą o jedną trzecią więcej niż w roku ubiegłym. Zatwierdzony budżet przewiduje, że resort obrony otrzyma 427,5 mln euro, co stanowi równowartość 1,1 proc. PKB.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl