fot. twitter.com/bogusrogalski

[TYLKO U NAS] Dr B. Rogalski: Kampania wyborcza na Litwie była bardzo brudna i skierowana z nienawiścią w stronę Polaków

Kampania wyborcza na Litwie była bardzo brudna i skierowana z nienawiścią w stronę Polaków żyjących w tym kraju. Była to kampania nienawiści, oszczerstw i manipulacji w miejscach, w których Polaków na Litwie jest mniej. Kampanię nienawiści rozkręciły osoby związane z partią Vytautasa Landsbergisa, którzy tym razem wygrali wybory – mówił dr Bogusław Rogalski, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja. Poinformował także, że AWPL-ZChR wystosowała skargę wyborczą do litewskiej komisji wyborczej o unieważnienie wyborów w okręgach wielomandatowych.

Wybory sejmowe na Litwie wygrał konserwatywny Związek Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD). Polakom udało się wywalczyć trzy mandaty. Na Litwie obowiązuje mieszana ordynacja wyborcza. Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) wygrała w trzech okręgach jednomandatowych. W ławach poselskich zasiądą: Beata Pietkiewicz, Czesław Olszewski i Rita Tamaszuniene. [czytaj więcej]

– Wileńszczyzna spisała się na medal, ponieważ wyniki Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin były tam fenomenalne. Jak zwykle Polacy byli bardzo mocno zwarci, poparli swoją polską partię, która reprezentuje ich interesy na forum parlamentu litewskiego. Były obwody wyborcze na Wileńszczyźnie, w których poparcie dla AWPL-ZChR sięgało ponad 88 proc., a w ponad 31 dzielnicach wyborczych polska partia miała ponad 70 proc. poparcia. W stołecznym Wilnie, w którym teraz mieszka mniej Polaków niż kiedyś, AWPL-ZChR wygrała w 10 dzielnicach, wzmacniając swoją pozycję w porównaniu z ostatnimi wyborami – podkreślał dr Bogusław Rogalski.   

– AWPL-ZChR zdecydowanie wygrała wybory w trzech okręgach jednomandatowych Wileńszczyzny – w Solecznikach, w Niemenczynie i w Miednikach. Będzie miała swoich trzech posłów w Sejmasie i będziemy mieć kontynuację polskiej reprezentacji w Sejmie litewskim. To bardzo ważna rzecz – dodał.

Gość „Aktualności dnia” zwrócił uwagę na odmienny sposób przeliczania głosów w okręgach wielomandatowych. Zaznaczył, że w wielu krajach europejskich, także w Polsce, istnieje przelicznik od głosów ważnie oddanych, zupełnie inaczej niż na Litwie.

– Jeżeli weźmiemy pod uwagę głosy ważnie oddane, to AWPL-ZChR zdecydowanie przekroczyła 5 proc. Natomiast na Litwie zastosowano przelicznik od wszystkich oddanych głosów, również nieważnych. Taki przelicznik nie sprzyja AWPL-ZChR. Po tym dziwnym, niespotykanym gdzie indziej przeliczniku, AWPL-ZChR zabrakło zaledwie 0,2 procent do przekroczenia progu wyborczego – tłumaczył prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Dr Bogusław Rogalski akcentował, że kampania wyborcza na Litwie była skierowana przeciwko Polakom.

– Kampania wyborcza na Litwie była bardzo brudna. Takiej nie widziano od bardzo dawna. Była skierowana z nienawiścią w stronę Polaków na Litwie. Efektem było to, że zaledwie 0,2 proc. nie wystarczyło do przekroczenia progu wyborczego w skali całego kraju. (…) Kampanię nienawiści rozkręciły osoby związane z partią Vytautasa Landsbergisa, którzy tym razem wygrali wybory. Oni ciągle uprawiają swoją politykę na antypolskości – zauważył ekspert ds. międzynarodowych.

Prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin powiedział także, że dziennikarz związany z konserwatystami, Andrius Tapinas, łamiąc przepisy i procedury wyborcze, zaangażował się w kampanię wyborczą przeciwko Polakom.

– Stworzył specjalną telewizję przeciwko Polakom. Wydał (…) 300 tys. gazet przeciwko naszym rodakom, nie będąc komitetem wyborczym i nie startując w wyborach. Zachęcał do tego, aby nie głosować na Polaków w innych częściach Litwy. (…) Była to kampania nienawiści, oszczerstw i manipulacji w miejscach, w których Polaków na Litwie jest mniej – oznajmił rozmówca Radia Maryja.

– Z tego powodu Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin wystosowała skargę wyborczą do litewskiej komisji wyborczej o unieważnienie wyborów w okręgach wielomandatowych na Litwie – poinformował.

Całą rozmowę z dr. Bogusławem Rogalskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj