fot. caritas.pl

Okna Życia – alternatywa dla porzuconych dzieci

Na terenie całego kraju funkcjonują tzw. Okna Życia. Są to miejsca, w których rodzice mogą zostawić swoje dziecko w sytuacji, gdy nie chcą lub nie mogą go wychowywać. W Oknach Życia prowadzonych przez Caritas Polska znaleziono ponad 110 dzieci – podaje organizacja.

Okno Życia jest alternatywą dla porzuconych dzieci. Jest to miejsce, w którym rodzice mogą je zostawić, zapewniając im bezpieczeństwo i opiekę  pozostając jednocześnie anonimowym.

„Okno otwiera się od zewnątrz, jest w nim zamontowane ogrzewanie i wentylacja. Po otwarciu włącza się alarm, który wzywa opiekujące się oknem osoby – najczęściej są to zakonnice” – czytamy na stronie www.caritas.pl.

Następnym etapem jest zawiadomienie pogotowia ratunkowego, a także sądu rodzinnego.

„Okna Życia nie zastępują szpitali, gdzie matka może pozostawić noworodka, zrzekając się praw rodzicielskich, ale są alternatywą dla porzucenia dziecka na śmietniku i pozbawienia go opieki, zwłaszcza przez matki ukrywające ciążę” – wyjaśnia Caritas.

Organizacja apeluje o przekazywanie informacji o działalności Okien Życia. Jak twierdzi, mimo możliwości uratowania dziecka, cały czas zdarzają się sytuacje pozostawiania niemowląt w przypadkowych miejscach, gdzie grozi im śmierć.

Caritas prowadzi 61 placówek, przy których utworzono Okna Życia, m.in. w Częstochowie, Warszawie, Krakowie i Zielonej Górze. Szczegółowa lista miejsc, gdzie znajdują się Okna Życia dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj