Wzmacnianie więzi z Polakami na Wschodzie poprzez dostarczanie książek

8 tys. polskich książek trafiło do 24 ośrodków na dawnych Kresach RP – to plon akcji prowadzonych od 2014 roku przez Fundację Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie. Na wiosnę ruszy kolejna zbiórka książek, które trafią do ośrodków na Syberii.

Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie zakończyła właśnie trzeci etap akcji edukacyjno-społecznej „Książki dla Polaków na Wschodzie”, w wyniku której polskie ośrodki na Kresach zostały wyposażone w ponad 8 tys. polskich książek. Ostatnie książki pojechały do ośrodków na Wschodzie razem z paczkami świąteczno-noworocznymi dla mieszkających tam Polaków.

Akcja dostarczania książek do ośrodków polonijnych na Ukrainie, Białorusi, Litwie i Łotwie trwa od 2014 roku. W tym czasie fundacja zakupiła i dostarczyła do 24 polskich ośrodków na Wschodzie 8124 egzemplarze książek. Jak mówił Bogdan Biniszewski, koordynator projektu, są to książki z dziedziny historii, archeologii, geografii, geologii, kultury, psychologii i literatury polskiej. Na początku były to w dużej części książki używane, ale w zakończonej ostatnio akcji wysłano już wyłącznie nowe książki.

„Na początku wysyłaliśmy wiele książek historycznych, okazało się jednak, że jest też duże zapotrzebowanie na literaturę piękną, ale też albumy o Polsce, o zabytkach. Akcja jest już na tyle znana, że nowi partnerzy i sponsorzy zgłaszają się do nas i oferują pomoc. Założyliśmy już kilkanaście bibliotek na dawnych Kresach. Dostarczając książki do naszych rodaków na Kresach wzmacniamy ich więź z Polską” – mówił Biniszewski.

Polskie organizacje na Wschodzie działają w trudnych warunkach ekonomicznych. Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie postanowiła zorganizować przedsięwzięcie, aby zaspokoić popyt Polaków na Wschodzie na polskie publikacje oraz wzmocnić ich kontakt z językiem polskim i historią oraz poszerzyć wiedzę o Polsce, zwłaszcza dzieci i młodzieży.

Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie powstała w 2009 roku. Organizacja pomaga Polakom na Kresach, kultywuje tradycje kresowe i chroni pamięć o Kresach. Szczególną opieką obejmuje dzieci, pomagając polskim szkołom i organizacjom na Kresach. W 2010 roku Fundacja założyła Muzeum Lwowa i Kresów.

PAP/RIRM

drukuj