Schetyna: W styczniu możliwa ewakuacja Polaków z Donbasu

Zrobione zostanie wszystko, aby akcja ewakuacji osób pochodzenia polskiego z Donbasu, która dotyczyć może 205 osób, przeprowadzona została w styczniu – oświadczył szef MSZ Grzegorz Schetyna.

Schetyna powiedział po posiedzeniu rządu, że akcja rozpoznania, potwierdzenia nazwisk, a także oczekiwań osób polskiego pochodzenia mieszkających w Donbasie, została zamknięta. „Dzisiaj jesteśmy gotowi do przeprowadzenia ewakuacji tych osób, które potwierdzają taką wolę” – powiedział Schetyna na wspólnej konferencji prasowej z minister spraw wewnętrznych Teresą Piotrowską.

Minister zaznaczył, że konkretnej daty nie będzie dzisiaj przedstawiał, ponieważ chodzi o bezpieczeństwo osób, które będą wyjeżdżać z Donbasu.

Wcześniej wstępnie padała data 29 grudnia jako możliwy termin ewakuacji osób polskiego pochodzenia – wynikał on m.in. z relacji osób mieszkających w obwodach donieckim i ługańskim, gdzie trwają regularne walki ze wspieranymi z Moskwy separatystami.

Z obszaru objętego konfliktem ewakuowane miałyby być osoby polskiego pochodzenia, posiadające Kartę Polaka lub mogące w inny, udokumentowany sposób potwierdzić swoje polskie pochodzenie, oraz ich najbliżsi członkowie rodziny.

Poseł Mariusz Błaszczak, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS apelował wczoraj do premier Ewy Kopacz, aby ewakuacja została przeprowadzona.

– Dziś mamy do czynienia z taką oto sytuacją, że Polacy z Ługańska, czy też z Doniecka, gotowi do ewakuacji zostali pozostawieni samymi sobie. Rząd pani premier Ewy Kopacz zawiódł po raz kolejny. Najpierw obiecano, a później z obietnic się nie wywiązano. W związku z tym mu żądamy od premier Kopacz tego, żeby ewakuacja została przeprowadzona. Żądamy także wyjaśnień ze strony ministra spraw zagranicznych  i pani minister spraw wewnętrznych – powiedział poseł Mariusz Błaszczak.

MSZ odpowiada za wspieranie Polaków na miejscu na Ukrainie i przyjazd tych osób do naszego kraju, natomiast MSW – za pomoc, kiedy znajdą się już w naszym kraju.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl