fot. PAP

Minister finansów chce zwrotu 30 mln

Minister finansów chce, by do rezerw budżetowych wróciło 30 mln zł, które Sejm przekazał Polskiej Agencji Kosmicznej. Mateusz Szczurek, stwierdził, że nie zachwieje to przyszłorocznym budżetem.

Podczas prac nad budżetem zdecydowano, że 20 mln zł na PAK ma pochodzić z rezerwa budżetowej rządu – 10 mln zł oraz z tzw. rezerwy na zmiany systemowe, a także na niektóre zmiany organizacyjne, w tym nowe zadania.

Natomiast o 10 mln zł zmniejszono wydatki jednostek budżetowych, przeznaczając je na działalności oraz realizację zadań Agencji Kosmicznej.

Minister zajmuje się kwotami, które nie są szczególnie istotne z punktu widzenia wydatków budżetowych – mówi poseł Wiesław Janczyk. Członek sejmowej komisji finansów, dodał, że szef resortu powinien szukać oszczędności.

– Wolałbym, żeby poszukiwał dużych oszczędności, żeby dbał o zwiększenie przychodów do budżetu państwa na skalę tego wzrostu PKB, który mamy. Dzisiaj dochody z budżetu państwa nie są adekwatne, natomiast cieszy za każdym razem troska o finanse w taki sposób, który również pozwala zauważać kwoty równe dziesiątkom milionów złotych. One, z punktu widzenia całego budżetu, oczywiście nie zakłócają w jakimś istotnym stopniu wydatków państwa i tutaj minister może sobie dysponować dowolnie i lokować te kwoty dowolnie, przesuwając je w taki, czy inny sposób w ciągu roku – powiedział poseł Wiesław Janczyk.

Zgodnie z przyjętym przez Sejm budżetem; deficyt w 2015 r. nie powinien przekroczyć 46 mld 80 mln zł. Dochody zaplanowano na blisko 298 mld  zł, a wydatki na 344 mld zł. Ustawa trafiła do Senatu. Ma się nie zając na posiedzeniu 8-9 stycznia 2015 r.

RIRM

drukuj