fot. flickr.com

Litewski parlament na wzór Polski przyjął ustawę o Karcie Rodziny

Litewski parlament na wzór m.in. polskiego ustawodawstwa zatwierdził ustawę o Karcie Rodziny, która przewiduje zniżki dla rodzin wielodzietnych. Karta Rodziny zacznie obowiązywać od 1 lipca przyszłego roku.

„Karta Rodziny to system ulg, przywilejów i zniżek dla rodzin wielodzietnych, wychowujących troje i więcej dzieci, a także wychowujących co najmniej jedno dziecko niepełnosprawne” – powiedziała we wtorek PAP przewodnicząca sejmowej frakcji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR), posłanka Rita Tamaszuniene, inicjatorka ustanowienia Karty Rodziny.

System ulg i zniżek w ciągu najbliższego roku przygotuje rząd. Swoje oferty dla dużych rodzin zaproponują państwo, samorządy i przedsiębiorcy.

Karta to kolejna prorodzinna inicjatywa AWPL-ZChR. Od początku tego roku na Litwie został wprowadzony program na wzór polskiego „500 plus” na dzieci. Partia polska proponowała, by na każde dziecko miesięcznie przysługiwało 120 euro, równowartość 500 złotych. Sejm Litwy ustanowił kwotę na dziecko w wysokości 30 euro, z zapewnieniem, że będzie się ona stopniowo zwiększała. W przyszłym roku ma wynieść już 60 euro.

Kartę Rodziny jako pierwsza wprowadziła Francja w latach 20. ubiegłego stulecia. Od kilku lat Karta funkcjonuje m.in. w Polsce i na Łotwie.

PAP/RIRM

drukuj