Małgorzata Gersdorf spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf przyjęła zaproszenie na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. Odbędzie się ono dziś o godz. 16.00.

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym dziś w stan spoczynku przechodzą z mocy prawa sędziowie Sądu pełniący swe obowiązki, którzy ukończyli 65. rok życia. Mogą oni nadal pełnić swoją funkcję, jeśli do 2 maja złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie. Nie wszyscy jednak postanowili to uczynić, w tym sama prezes Małgorzata Gersdorf. Mimo tego zapowiada ona, że na emeryturę się nie wybiera i prezesować będzie do końca swojej kadencji.

– Jeżeli ona była zaniepokojona tym, co może się z nią zdarzyć, co jest napisane w ustawie – powinna zwrócić się do TK, aby TK to prawidłowo zinterpretował – a w tej chwili pani Gersdorf sama interpretuje przepisy – mówi Jarosław Sachajko, poseł Kukiz’15.

Prezes Sądu Najwyższego oświadczyła jednak, że nie ma zamiaru złożyć do prezydenta wniosku ws. dalszego zajmowania stanowiska.

„Konstytucja gwarantuje mi to stanowisko, bardzo zaszczytne, na sześć lat i nie widzę powodu, żebym miała zgłaszać się do władzy wykonawczej z prośbą, to w ogóle nie wchodzi w grę” – zapowiada.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego jednogłośnie przyjęło ustawę mówiącą o pozostaniu Małgorzaty Gersdorf na stanowisku Prezesa Sądu Najwyższego.

– Stwierdzamy, że sędzia sądu najwyższego prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf, zgodnie z bezpośrednio stosowanym artykułem 183. ust. 3 konstytucji, pozostaje do dnia 30-go kwietnia 2020 roku I prezesem Sądu Najwyższego, kierującym instytucją, w której pełnimy naszą służbę społeczeństwu – podkreśla Sędzia Michał Laskowski, rzecznik prasowy Sądu Najwyższego.

W spór włączyła się także Komisja Europejska. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących wieku emerytalnego sędziów Sądu Najwyższego – instytucja uruchomiła procedurę naruszenia prawa wobec naszego kraju.

– Biorąc pod uwagę brak postępu i nadchodzące wdrożenie nowego reżimu emerytalnego dla sędziów Sądu Najwyższego, KE zdecydowała dziś w trybie pilnym o uruchomieniu procedury o naruszenie prawa UE – mówi Margaritis Schinas, rzecznik KE.

Dziś po południu prezes Małgorzata Gersdorf spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Zapowiedziała jednak, że nie przyjmie pisma w sprawie przejścia w stan spoczynku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl