CBA zatrzymało trzy urzędniczki krakowskiego magistratu i pośredniczkę

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało cztery kobiety związane z wyłudzaniem mieszkań w atrakcyjnych częściach Krakowa – dowiedziała się dziś PAP. Trzy zatrzymane to urzędniczki krakowskiego magistratu, które udzielały informacji o lokalach i przetargach, a czwarta pośredniczyła w tym procederze.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że pośredniczka wręczająca korzyści w zamian za informacje to Magdalena Z. Zatrzymano też dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa Katarzynę I., kierownika wydziału referatu skarbu w urzędzie Alicję N.-K. oraz jedną z kierowniczek referatów wydziału budynków komunalnych w Krakowie Bernadettę S.

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura powiedział, że zatrzymań w urzędzie dokonali agenci krakowskiej delegatury CBA.

„Kobiety w latach 2015-17 miały przyjąć łapówki na kwotę w sumie kilkudziesięciu tysięcy złotych oraz m.in perfumy. W zamian za to miały przekazywać szczegółowe informacje o przetargach na wynajem i sprzedaż lokali użytkowych i mieszkalnych w Krakowie” – powiedział PAP Piotr Kaczorek.

Zaznaczył, że nadzór nad śledztwem CBA sprawuje Prokuratura Okręgowa w Krakowie.

W ramach wielomiesięcznego śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy wynajmie różnym podmiotom gospodarczym przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie nieruchomości w ścisłym centrum Krakowa pod koniec lutego CBA zatrzymało inne cztery osoby. Wówczas dwoje z nich, które miały powoływać się na wpływy w administracji miasta, usłyszało zarzuty płatnej protekcji, a sąd zdecydował o areszcie wobec nich.

Zatrzymani wtedy przez CBA to dwoje pośredników – Robert F. i Małgorzata P., biznesmen i krakowski lekarz. W śledztwie okazało się, że oboje w zamian za łapówki podejmowali się pośrednictwa w załatwianiu najmu lub kupna mieszkań i lokali użytkowych. Wszystkie oferowane przez nich nieruchomości usytuowane są w atrakcyjnych częściach Krakowa – niedaleko Rynku i w okolicach Wawelu – informował wówczas Piotr Kaczorek.

Zatrzymano je w jednej z restauracji w centrum Krakowa, w trakcie przekazywania pieniędzy przeznaczonych na łapówki dla urzędników w zamian za wygranie przetargu na nieruchomość przez konkretną osobę. W toku czynności zabezpieczono między innymi samochód marki Porsche Cayenne z 2015 roku o wartości kilkuset tysięcy złotych, należący do Roberta F., który formalnie nie ma żadnych dochodów – podała prokuratura.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl