Śląskie: Byli członkowie zarządu Węglokoksu zatrzymani za pożyczki dla Ruchu Chorzów

Pod zarzutami wyrządzenia szkody majątkowej wielkich rozmiarów Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało byłych członków zarządu spółki Węglokoks, wśród nich jej byłego prezesa, a także członków rady nadzorczej czeskiej spółki córki Węglokoksu.

O zatrzymaniach ośmiu osób: byłych członków zarządu spółki Węglokoks SA oraz byłych członków rady nadzorczej czeskiej spółki Polské Uhli a.s. poinformowały we wtorek CBA oraz Prokuratura Krajowa. Przestępstwa mają mieć związek z pożyczkami udzielonymi Ruchowi Chorzów.

Jak wynika z informacji rzecznika CBA Piotra Kaczorka, katowicka delegatura Biura wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Katowicach prowadzą śledztwo dotyczące wyrządzenia szkody majątkowej wielkich rozmiarów w majątku spółki Polské Uhli a.s., której jedynym akcjonariuszem jest Węglokoks.

Czeska spółka, wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Węglokoks S.A., zajmuje się sprzedażą węgla na rynkach Czech i Słowacji.

„Materiał dowodowy zebrany w toku postępowania wskazuje na to, że podejrzani w latach 2014 i 2015 podejmowali działania, które doprowadziły m.in. do wyrządzenia szkody majątkowej wielkich rozmiarów w majątku spółki Polské Uhli a.s. Do popełnienia przestępstw doszło w związku z pożyczkami udzielonymi niewypłacalnemu klubowi sportowemu Ruch Chorzów S.A.” – przekazał Piotr Kaczorek.

Według PK zatrzymania miały miejsce w Katowicach, Piekarach Śląskich, Gliwicach i w Warszawie.

Zatrzymani mają zostać doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Katowicach, gdzie usłyszą zarzuty. Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem wszystkich zatrzymanych prokuratura ma przedstawić szersze informacje na temat zarzutów, a także o zastosowanych wobec zatrzymanych środków zapobiegawczych.

Zgodnie z art. 296 Kodeksu karnego za wyrządzenie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach może grodzić kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Węglokoks został partnerem strategicznym Ruchu Chorzów w 2012 r. W sezonie 2013/14 chorzowski klub zajął trzecie miejsce w ekstraklasie. W sezonie 2016/17 piłkarze tej drużyny grali już bez logo Węglokoksu na koszulkach, kończąc rozgrywki spadkiem z Ekstraklasy. W ostatnim sezonie chorzowski zespół spadł z I do II ligi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl