Linie kolejowe w obrębie aglomeracji szczecińskiej zostaną zmodernizowane

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę o odnowieniu i usprawnieniu linii kolejowych w obrębie aglomeracji szczecińskiej ze spółką Trakcja S.A. Koszt tej inwestycji wyniesie ponad pół miliarda złotych.

Jak wskazywał Joachim Brudziński, szef MSWiA, Szczecińska Kolej Metropolitalna jest ważnym projektem nie tylko dla mieszkańców stolicy Pomorza Zachodniego.

– Ten projekt, który jest dziś realizowany, to projektem wykonywany przez samorządowców dla mieszkańców nie tylko Szczecina, ale Bolic, Gryfina, Stargardu, Goleniowa – podkreślał minister.

Zmodernizowane zostaną odcinki Stargard-Szczecin Główny, Gryfino-Szczecin Główny, Szczecin Dąbie-Goleniów oraz Szczecin Główny-Police. Wartość umów podpisanych między Polskimi Liniami Kolejowymi a spółką Trakcja S.A. wynosi 503 miliony złotych. Znaczna część tych środków pochodzi z unijnej dotacji.

– Przez lata, kiedy byliśmy w opozycji, były pieniądze unijne, były wizje samorządowców. Prezydent Szczecina miał taką samą wizję, jaką ma dzisiaj, pieniądze unijne także były takie same. Tylko jakoś nikt nie realizował wizji budowy tunelu, nikt nie realizował inwestycji, z którą dziś się tu spotykamy – mówił Joachim Brudziński.

Budowa i modernizacja linii kolejowych wraz z infrastrukturą trwa obecnie w całej Polsce.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął decyzję, że polskie koleje do 2023 r. zostaną wzbogacone o inwestycje, o zakupy, o program utrzymaniowy na kwotę 100 mld złotych – akcentował Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Podjęte działania wpisują się również w realizację rządowego programu „Dostępność plus” polegającego na dostosowaniu różnego rodzaju obiektów użytku publicznego do możliwości osób niepełnosprawnych.

– Naszym celem jest kolej bezpieczna, przewidywalna i komfortowa. Bezpieczna poprzez swoją nowoczesność – nowoczesne systemy zarządzenia, perony, wyposażone w nowoczesne urządzenia, które sprzyjają osobom z niepełnosprawnościami – zapewniał minister infrastruktury.

Do 2023 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. mają zrealizować ponad 220 różnych projektów.

– W ramach tych 220 projektów wzmocnimy koleje aglomeracyjne i przewozy regionalne. Oprócz tego trzecim wielkim segmentem, który jest przedmiotem naszego zainteresowania są przewozy towarowe, one też są poprawiane – mówił Arnold Bresch, dyrektor ds. realizacji inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Uruchomienie połączeń Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej jest planowane na 2022 r. Przedsięwzięcie, poza modernizacją linii kolejowych, dotyczy przebudowy, mostów, wiaduktów i przepustów, a także budowy nowych przystanków i stacji w woj. zachodniopomorskim. Dodatkowo na przejazdach kolejowo-drogowych pojawią się dodatkowe zabezpieczenia i monitoring. Wartość inwestycji wynosi w sumie 741 milionów złotych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl