By Mateusz War. - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7579831

Szczecin: Trwa Posiedzenie Plenarne Konferencji Episkopatu Krajów Nordyckich

W Szczecinie trwa wyjazdowe Posiedzenie Plenarne Konferencji Episkopatu Krajów Nordyckich. Ze Skandynawii przybyło do Polski siedmiu księży biskupów.

To pierwsze wyjazdowe Posiedzenie Plenarne Konferencji Episkopatu Krajów Nordyckich w Polsce – wskazał jej przewodniczący ks. bp Czesław Kozon, który ma polskie korzenie.

– Spotykamy się dwa razy w roku, przeważnie w naszych krajach nordyckich, ale często jesteśmy także zaproszeni do innych państw – mówił ks. bp Czesław Kozon, ordynariuszy diecezji kopenhaskiej.

Zaproszenie do Szczecina wystosował ks. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczcińsko-kamieński. Jednym z tematów spotkania są wyzwania, które obecnie stoją przed Kościołem w Skandynawii i na całym świecie.

– Bardzo poważnym tematem jest synod, który odbędzie się w październiku w Rzymie. To synod, który dotyka młodych – ich powołania i wiary – podkreślił o. bp David Tencer OFMCap, biskup Reykjaviku.

Księża biskupi pochylą się też nad tematem ekologii. Ojciec Święty Franciszek w encyklice „Laudato si” wezwał wszystkich do wspólnej troski o przyrodę. Przypomniał też o istnieniu grzechu ekologicznego.

– Polega na tym, że jeżeli użytkujemy niewłaściwie chociażby w domu wodę, czyli marnujemy ją, jeżeli gospodarujemy niewłaściwie śmieciami, już nie mówiąc o takim wielkim grzechu – wyrzucaniu śmieci do lasu, czy też niewłaściwe traktowanie zwierząt – tłumaczył ks. Jan Zalewski, proboszcz parafii pw. Św. Trójcy w Chojnie.

W ramach posiedzenia w sobotę w miejscowości Chojna pod Szczecinem odbędzie się spotkanie ekumeniczne.

– To będzie 29 nabożeństwo ekumeniczne. Zawsze one były najczęściej polsko-niemieckie i katolicko-luterańskie lub katolicko-prawosławne – powiedział ks. Jan Zalewski.

Wyjazdowe posiedzenie potrwa do poniedziałku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj