fot. twitter.com/EpiskopatNews

W Poznaniu spotka się Rada Konferencji Episkopatów Europy

W dniach od 13 do 16 września w Poznaniu odbędzie się Zebranie Plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy. Temat przewodni wydarzenia to: „Solidarny duch Europy”. Spotkanie w ramach CCEE wpisuje się w obchody 1050. rocznicy powstania pierwszego biskupstwa na ziemiach polskich. 

Do omówienia problemu wolontariatu i solidarności zaprosił księży biskupów Europy Przewodniczący Episkopatu Polski – ks. abp Stanisław Gądecki.

„W tym roku obchodzimy rocznicę Solidarności. Poza tym potrzebujemy nieustannie wracać do tej idei, która również wyrasta z chrześcijaństwa. Potrzebujemy solidarności między Kościołami w Europie i między narodami w Europie” – podkreślił metropolita poznański w rozmowie z Radiem Emaus.

Obrady księży biskupów będą niejawne, jednak zostaną zorganizowane konferencje prasowe, podczas których będzie można dowiedzieć się o postępach prac Rady. Wśród otwartych wydarzeń są m.in. nieszpory, koncert w Filharmonii Poznańskiej oraz niedzielna Msza św.  katedrze pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.

CCEE składa się z 33 przewodniczących episkopatów Europy. Do tego grona włączeni są również arcybiskupi Luksemburga, Monako, arcybiskup Cypru obrządku maronickiego, biskup Kiszyniowa oraz eparcha mukaczewski. Do głównych zadań CCEE, należą m.in. jednoczenie konferencji episkopatów Europy między sobą, wymiana myśli i współpraca, promocja dobra Kościoła, rozwój kolegialności w jedności z papieżem, promocja nowej ewangelizacji, wspieranie współpracy ekumenicznej i dawanie świadectwa chrześcijańskiego w społeczeństwie europejskim.

Radio Emaus/episkopat.pl/RIRM

 

drukuj