„Śpiewanki Wielkopolskie” w ramach obchodów 1050-lecia biskupstwa w Polsce

„Śpiewanki Wielkopolskie”, czyli koncert upamiętniający 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotują artyści Teatru Muzycznego w Poznaniu. Wydarzenie odbędzie się w piątek, w ramach obchodów 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce.

Biskupstwo w Poznaniu ustanowiono w 968 roku, dwa lata po chrzcie Mieszka I. Obchody 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce, odbywające się pod hasłem „Poznań. Chrystus i my”, zostały zainaugurowane w grudniu ub. roku.

Centralne obchody jubileuszu rozpoczną się w piątek i potrwają do niedzieli. W uroczystościach wezmą udział m.in. biskupi, kapłani, wierni świeccy, a także przedstawiciele wspólnot i stowarzyszeń kościelnych.

W piątek w uroczystej procesji ulicami miasta przeniesiony zostanie łaskami słynący obraz Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, Pani Poznania, z kościoła Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła do fary. Wizerunek ten był uroczyście ukoronowany w czasie obchodów tysiąclecia diecezji poznańskiej, między innymi przy udziale kardynała Karola Wojtyły.

W piątek wieczorem nad Wartą na Ostrowie Tumskim wystąpi kwartet wokalny Il Divo. Koncert poprzedzi specjalny program „Śpiewanki Wielkopolskie”, przygotowany przez artystów Teatru Muzycznego w Poznaniu we współpracy z poznańskim Teatrem Polskim.

Dyrektor Teatru Muzycznego Przemysław Kieliszewski podkreślił, że piątkowy koncert „Śpiewanki Wielkopolskie” w szczególny sposób upamiętni przypadające w tym roku 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i 100. rocznicę wybuchu zwycięskiego powstania wielkopolskiego.

„W trakcie koncertu publiczność usłyszy kilkanaście utworów związanych z powstaniem wielkopolskim i tradycją niepodległościową, zakorzenioną w Wielkopolsce. Wszystkie utwory zostały przygotowane w nowych aranżacjach Radosława Matei oraz Michała Łaszewicza, który jest kierownikiem muzycznym koncertu” – mówił Kieliszewski.

Na Ostrowie Tumskim zostaną wykonane m.in. pieśni „Wojenko, wojenko”, „Gdy szedłem raz od warty”, „Marsylianka Wielkopolska”, „Wśród nocnej ciszy pod Lwowem”, „Hej, dziewczynki, posłuchajcie” czy „Rota”.

Przed publicznością wystąpią m.in. soliści Teatru Muzycznego, w tym Anna Lasota, Barbara Melzer, Dagmara Rybak, Katarzyna Tapek, Łukasz Kocur, Maciej Ogórkiewicz, Maciej Zaruski i Franciszek Trojanowski, a także aktorzy Teatru Polskiego – Ewa Szumska i Piotr Kaźmierczak. Na scenie obecny będzie również Chór Akademicki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu. Gościem specjalnym wydarzenia będzie poeta, pieśniarz i historyk sztuki Jacek Kowalski. Koncert wyreżyseruje Artur Romański.

Przemysław Kieliszewski zaznaczył, że do wspólnego śpiewania artyści będą chcieli zaprosić także publiczność. Aby widzowie mogli włączyć się do śpiewu, przed koncertem rozdawane będą bezpłatne śpiewniki.

„Śpiewanki Wielkopolskie” poprzedzą wieczorny koncert kwartetu wokalnego Il Divo. Grupa ma w swoim repertuarze takie przeboje, jak: „Hallelujah” Leonarda Cohena, „I Will Always Love You” spopularyzowane przez Whitney Houston, czy „Time To Say Goodbye” Sarah Brightman i Andrei Bocellego. Na scenie występowali wspólnie z Celine Dion i Barbrą Streisand. Toni Braxton zaśpiewała z Il Divo podczas otwarcia i zakończenia mistrzostw świata w piłce nożnej w 2006 roku.

Zespół odnosi sukcesy na najważniejszych scenach świata, sprzedał ponad 30 mln płyt. Obecnie grupa powraca na trasy koncertowe z zupełnie nowym materiałem – występ w Poznaniu jest elementem trwającej trasy koncertowej promującej ósmy album w dorobku kwartetu.

W sobotę, w ramach centralnych obchodów jubileuszu 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce, legat papieski, prymas Czech ks. kard. Dominik Duka będzie przewodniczył Mszy św. jubileuszowej z udziałem przedstawicieli władz państwowych. Tego samego dnia w Poznaniu odbędzie się też spotkanie wspólnot i stowarzyszeń katolickich w kościołach stacyjnych.

W niedzielę w poznańskiej katedrze zaplanowano natomiast uroczystą eucharystię dla rodzin i festyn rodzinny organizowany przez Caritas.

PAP/RIRM

drukuj