Były poznański prokurator oskarżony o oszustwa i korupcję

Prokuratura skierowała do sądu w Poznaniu akt oskarżenia przeciwko b. poznańskiemu prokuratorowi Sebastianowi Z. Mężczyzna został oskarżony o oszustwa, korupcję i przekroczenie uprawnień; grozi mu do 10 lat więzienia.

Śledztwo w tej sprawie prowadził Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu. Postępowanie trwało od 2013 roku.

Prokuratura zarzuciła mężczyźnie popełnienie w latach 2009 – 2013 w sumie 128 przestępstw. Wszystkich miał się dopuścić w związku z pełnieniem funkcji prokuratora jednej z prokuratur rejonowych w Poznaniu.

Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Rejonowego Poznań – Stare Miasto.

Dział prasowy Prokuratury Krajowej potwierdził w piątek PAP, że Sebastian Z. został oskarżony o wielokrotne przekroczenie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w związku z pełnioną funkcją prokuratora w celu osiągnięcia korzyści majątkowej a także o oszustwa.

„Polegały one na wyłudzeniach, bądź usiłowaniach wyłudzeń, pieniędzy z tytułu rzekomych opłat związanych z prowadzonymi bądź nadzorowanymi przez prokuraturę postępowaniami przygotowawczymi, np. z tytułu rzekomych kosztów postępowania, świadczeń na cele społeczne, bądź świadczeń na rzecz osoby pokrzywdzonej przestępstwem” – podała PK.

10 zarzutów dotyczy żądania, w związku z pełnioną funkcją prokuratora, korzyści majątkowych w zamian za wykonanie czynności służbowej, np. za zwrot zatrzymanego w toku postępowania prawa jazdy.

PK podała, że wyłudzone bądź żądane przez oskarżonego kwoty mieściły się w przedziale od 480 złotych do 20 tys. złotych. Według wyliczeń śledczych, Sebastian Z. wyłudził bądź usiłował wyłudzić w sumie ok. 250 tys. zł.

W sprawie przesłuchano kilkuset świadków i zgromadzono obszerny materiał dowodowy, który znajduje się w ponad 300 tomach akt.

Prokuratora zawieszono w czynnościach w 2013 roku, po tym mężczyzna przeszedł w stan spoczynku. Zastosowano wobec niego poręczenie majątkowe i dozór policji, na jego mieniu dokonano zabezpieczenia majątkowego roszczeń postępowania karnego.

Na wniosek prokuratury sąd dyscyplinarny uchylił Sebastianowi Z. immunitet.

 PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl