fot. https://www.facebook.com/CentrumSzyfrowEnigma

Poznań: W piątek otwarcie Centrum Szyfrów Enigma

W ostatni weekend września w Poznaniu zostanie otwarte Centrum Szyfrów Enigma. Zbiory placówki wzbogaci oryginalna niemiecka maszyna szyfrująca, wypożyczona z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

W stolicy Wielkopolski u zbiegu ulic Kościuszki i św. Marcina trwają ostatnie prace wykończeniowe Centrum Szyfrów Enigma, które ma zostać otwarte 24 września br.

– Jest to inicjatywa, o którą wielu Poznaniaków zabiegało przez bardzo wiele lat. Więc cieszę się, że w końcu udało się finalizować właśnie tę sprawę – mówi Klaudia Strzelecka, radna PiS z Poznania.

Budowa placówki kosztowała ponad 30 mln zł. W zamyśle autorów ma być to miejsce nastawione nie tylko na historię, ale i edukację. Zwiedzający będą mieli możliwość pójścia w ślady poznańskich kryptologów i nauczenia się różnych metod szyfrowania.

– Centrum Szyfrów Enigma to miejsce, w którym zarówno poprzez multimedia, ale też poprzez wyposażenie sceniczne, jak również pamiątki po kryptologach będziemy chcieli pokazać historię szyfrów od czasów starożytnych, pracę naszych matematyków, ale również współczesne zastosowania – tłumaczy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Jedną z największych atrakcji Centrum Szyfrów Enigma będzie oryginalna niemiecka maszyna szyfrująca, wypożyczona ze zbiorów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Egzemplarz powstał w latach 30. ubiegłego wieku.

– Złamanie szyfru Enigma było jednym z najważniejszych wydarzeń w czasie II wojny światowej – przypomina Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.

Centrum poświęcone jest działalności  kryptologów – Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. Wszyscy trzej byli absolwentami Uniwersytetu Poznańskiego.

TV Trwam News

drukuj