Międzyrzecz: 9. Pielgrzymka Mężczyzn do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości

25 września bieżącego roku odbędzie się 9. Pielgrzymka Mężczyzn do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości w Międzyrzeczu. Hasłem tegorocznego spotkania są słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: „Nie bójcie się dawać świadectwa”.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9.30 na Piastowskim Zamku Królewskim w Międzyrzeczu od odśpiewania „Bogurodzicy”. O godz. 10.00 mężczyźni wysłuchają konferencji pt.: „Zachować dziedzictwo Narodu ochrzczonego. Nauki z historii”, którą wygłosi prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk z Polskiej Akademii Nauk. O godz. 11.00 będzie miał miejsce przemarsz do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie w oczekiwaniu na Eucharystię możliwe będzie przystąpienie do sakramentu pokuty. Główny punkt pielgrzymki, czyli Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Tadeusza Lityńskiego, ordynariusza zielonogórsko-gorzowskiego, rozpocznie się o 12.30. Homilię wygłosi ks. bp Henryk Wejman, biskup pomocniczy diecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek, który serdecznie zaprasza na to coroczne wydarzenie, wskazuje, że jeżeli widzimy mężczyznę, który idzie z różańcem, to widać, że nie boi on się dawać świadectwa, a to bardzo ważne.

– Mężczyźni, którzy fizycznie są razem na modlitwie, Eucharystii, dają świadectwo swojej wiary. Są odpowiedzialnymi ojcami, którzy dla swojej rodziny nie tylko pracują, ale modlą się i pielgrzymują. […] To wszystko buduje więź między mężczyznami i sprawia, że nie tylko tam, ale także chociażby w Szczecinie co miesiąc spotykają się na Męskim Różańcu. […] Międzyrzecz jest ważny z powodu miejsca męczeńskiej śmierci zakonników. Z uwagi właśnie na ich męczeństwo ważne jest to, aby tam pielgrzymować – podkreślił kapłan.

***

Pierwsi Męczennicy Polski to grupa pięciu prawdopodobnie eremitów, w skład której wchodziło dwóch włoskich benedyktynów: Benedykt i Jan, dwóch polskich nowicjuszy: Izaak i Mateusz i ich polski pomocnik Krystyn. Zostali oni zamordowani w napadzie rabunkowym z 10 na 11 listopada 1003 roku w okolicach wsi Święty Wojciech koło Międzyrzecza. Izaak, Mateusz i Krystyn są pierwszymi pochodzącymi z Polski świętymi.

radiomaryja.pl

drukuj