W Katedrze Wawelskiej zostaną zainaugurowane obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

W Katedrze Wawelskiej zainaugurowane zostaną w niedzielę krakowskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. O godz. 10.00 sprawowana tam będzie Msza św. z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego.

Później w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, na trumnie marszałka Piłsudskiego złożone zostaną okolicznościowe wiązanki. Odbędzie się również dekoracja sztandaru Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Piłsudskiego oraz kilku zasłużonych działaczy środowisk patriotycznych medalem „Pro Patria”.

O szczegółach mówi dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

– Bardzo wszechstronnie i w wielu miejscach czcimy rocznicę urodzin tego, który przyczynił się znacznie do odzyskania przez Polskę niepodległości i dał Polsce granice, wolność, moc i szacunek, jak mówił o nim w przemówieniu pogrzebowym prezydent Ignacy Mościcki. Bardzo bogato obchodzimy w Krakowie tę rocznicę, ale nic dziwnego, ponieważ Piłsudzki był z Krakowem związany, a poza tym zawsze lansujemy taką tezę, że nie byłoby 11 listopada 1918 r. bez 6 sierpnia 1914 r., czyli wymarszu „Kadrówki” z krakowskich Oleandrów – wskazuje dr Jerzy Bukowski.

W ubiegłym tygodniu w Sejmie zainaugurowano obchody rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, które będą trwały przez najbliższy rok.

W Krakowie przygotowano bogaty program wydarzeń upamiętniających, m.in. wystawy, koncerty i przedstawienia teatralne.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl