Mateusz Morawiecki we wtorek przedstawi expose

Programy społeczne, rozwój gospodarczy, bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne Polski oraz skuteczna walka o polskie interesy za granicą – to najważniejsze priorytety nowego premiera Polski – Mateusza Morawieckiego.

Zaraz po otrzymaniu nominacji na premiera Mateusz Morawiecki zapewnił, że będzie starał się zrobić wszystko, żeby przysłużyć się dobrze Polsce.

Najprawdopodobniej już we wtorek premier Mateusz Morawiecki wygłosi swoje expose.

– Myślę, że ze względu na doświadczenie Pana premiera Morawieckiego i dotychczasowy jego dorobek w rządzie, on pokaże ze szczególnym akcentem kierunki polityki gospodarczej rządu na najbliższe dwa lata – mówił wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Wykształcenie i doświadczenie zawodowe premiera Morawieckiego są jego dużym atutem – wskazał dr Grzegorz Wiński.

– To jest polityk o pewnym zacięciu korporacyjnym, by nie powiedzieć nawet technokratycznym. Ma dać nowy impuls, jeśli chodzi o sferę polityki gospodarczej, o sferę inwestycji zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych – wskazał Grzegorz Wiński.

Ułatwienia dla przedsiębiorców, reindustrializacja gospodarki, wspieranie innowacyjności – to filary, na których premier chce budować dobrobyt Polaków. Chce również sprowadzać zagraniczne firmy, ale tylko takie, które będą rozwijać swoje technologie nad Wisłą.

– O to mi przede wszystkim chodzi – o to, żeby była godna praca i godna płaca; o to, żeby nasi inżynierowie nie musieli pakować walizek podkreślił Mateusz Morawiecki.

Uszczelnienie systemu podatkowego skierowało do budżetu duży strumień środków. To dzięki nim Prawo i Sprawiedliwość realizuje swoje programy społeczne.

– Polska ma być w rozkwicie, a do tego potrzebne są środki i my zabieramy je przestępcom i inwestujemy w ludzi, w rodziny polskie – powiedział szef polskiego rządu.

Nad programami społecznymi w rządzie ma czuwać ma czuwać Beata Szydło.

– Pani premier Szydło zostaje w rządzie, będzie wicepremierem do spraw społecznych, a może nawet z szerszymi kompetencjami – podkreślił wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

Premier Mateusz Morawiecki chce walczyć z mafiami VAT-owskimi oraz rajami podatkowymi nie tylko w Polsce, ale też na poziomie międzynarodowym.

– Bo to właśnie poprzez wymianę towarów pomiędzy krajami członkowskimi Unii Europejskiej wypływa, ucieka najwięcej podatków – wskazał szef rządu.

Priorytetem dla nowego premiera jest bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne Polski.

– Jest dla mnie absolutnie oczkiem w głowie. Tutaj minister Macierewicz tworzy najlepszą możliwą platformę do profesjonalnej armii. Utworzył nowy rodzaj sił zbrojnych – cyberbezpieczeństwo, cyberoddziały i również Wojska Obrony Terytorialnej – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Zagraniczna prasa wskazuje, że nowy premier ma poprawić wizerunek Polski i złagodzić spory Warszawy z Brukselą.

– Chcemy przekształcać Europę, z powrotem ją rechrystianizować – co jest moim marzeniem – bo niestety w wielu miejscach nie tylko nie śpiewa się już kolęd, ale i kościoły są puste – mówił prezes Rady Ministrów.

Nowy premier będzie musiał się zmierzyć z otwartymi konfliktami z unijnymi urzędnikami ws. Puszczy Białowieskiej, polityki migracyjnej oraz reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

– My wszyscy doświadczyliśmy w czasach III RP rozlicznych przypadków patologii i niesprawiedliwości w ramach wymiaru sprawiedliwości, więc zamierzam jak najbardziej walczyć o nasze prawo do reformowania wymiaru sprawiedliwości – podkreślił premier.

Mateusz Morawiecki stoi przed dużym wyzwaniem. Musi nie tylko doprowadzić do realizacji obietnic. Będzie musiał też zawalczyć o sympatię Polaków, którzy bardzo dobrze oceniali pracę premier Beaty Szydło.

TV Trwam News/RIRM

drukuj