Toruń: Uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Tysiące ludzi na Rynku Nowomiejskim śpiewało w niedzielę polski hymn z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wcześniej w Kościele garnizonowym odprawiono uroczystą Mszę św. Przez cały dzień na Starówce w Toruniu trwa piknik patriotyczny.

„Duma mnie rozpiera, gdy widzę tyle osób na Starówce. Przyszedłem tutaj, bo czuję taki obowiązek. Moje dzieci chodzą już do szkoły i znają wszystkie zwrotki polskiego hymnu” – powiedział PAP Rafał Osia, który uczestniczył w śpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” z całą rodziną.

W Toruniu tysiące osób śpiewały hymn narodowy nie o godz. 12.00, jak w całej Polsce, ale ok. 13.45. Wcześniej w Kościele garnizonowym Mszy św. w intencji Ojczyzny przewodniczył ksiądz biskup toruński ks. bp Wiesław Śmigiel. O godzinie 11.00 przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty na Cmentarzu Komunalnym nr 1 pod obeliskiem ku czci poległych w latach 1918-1921. Później kwiaty złożono pod pomnikiem gen. Józefa Hallera, który walnie przyczynił się do odzyskania niepodległości przez Toruń – w 1920 r.

Tłumy uczestniczyły w pikniku patriotycznym na Rynku Nowomiejskim. Wśród atrakcji była defilada historyczna oraz prezentacja oddziałów wojskowych ubranych w mundury z różnych epok. Na toruńskiej Starówce wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO stanęły militarna wioska historyczna, niepodległościowy „Escape Room”, a także wiele zabytkowych pojazdów.

Wszyscy bawili się przy koncercie muzyki z okresu 20-lecia międzywojennego.

„Znam te pieśni – może nie po tytułach, ale znam. Świetnie jest móc świętować z tyloma uśmiechniętymi osobami. Atmosfera jest bardzo podniosła i życzliwa – to niezwykle miłe” – oceniła Maria Ząbkowska, która potwierdziła, że zawsze 11 listopada bierze udział w miejskich obchodach Święta Niepodległości.

Po południu w Toruniu zaplanowano koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej „Symfonia Familijna”, a także patriotyczny wieczór poetycko-muzyczny w sali parafialnej kościoła pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Josemarii Escrivy w Czerniewicach.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl