Ks. abp Marek Jędraszewski: Las mówi pięknem przyrody, ale niekiedy dramatycznością losów naszej Ojczyzny

W Bazylice oo. Franciszkanów w Krakowie odbyła się uroczysta Msza św. w intencji leśników z okazji Regionalnej Narady Leśników oraz święta Lasu. Czwartkowej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, członkowie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz leśnicy i ich duszpasterze.

Ks. abp Marek Jędraszewski zwrócił w homilii uwagę na etos leśnika, tłumacząc, iż ich profesja nie jest zwykłym zawodem. Mówił, że trzeba zachwycać się pięknem stworzenia, ale powinno to doprowadzić nas do pytania skąd jest to piękno, jak się pojawiło i dlaczego zachwyca.

– Zachwyt nad pięknem prowadzi do stwierdzenia, że jest Bóg, który jest Panem wszelkiego istnienia, który jest samą Prawdą, ale także samym Pięknem. (…) Trzeba wejść w tajemnicę świata stworzonego, piękna przyrody, tego, co odsłania nam sobą las z całym jego bogactwem, by dzięki temu zrozumieć nasze miejsce w świecie, także w odniesieniu do lasu. Bo Bóg chciał, żeby świat przyrody był w rękach człowieka. To człowiek – i na tym polega jego godność – jest tym, który niejako przedłuża Boże, stwórcze dłonie – akcentował metropolita krakowski.

Celebrans wskazał również, że las ma swoje tajemnice związane z historią Polski. Przypomniał o powstańcach styczniowych, dla których las był kryjówką, ale także polem śmierci i chwały, gdzie dawali świadectwo miłości do Ojczyzny. Ks. abp wspomniał lasy w okolicach Gdańska i Poznania, a także las katyński, które stały się miejscem narodowej tragedii, a o której pamięć miała zaginąć pochłonięta właśnie przez las.

– Ale las jest wierny w zachowywaniu pamięci i przekazywaniu jej dalej dzięki  ludziom, których życie w sposób najbardziej piękny i szlachetny z lasem się związało. To tajemnica ludzi, którym las ciągle mówi, mówi pięknem przyrody, ale niekiedy dramatycznością losów naszej Ojczyzny. Las mówi, a leśnicy słyszą tę mowę i ją rozumieją i przekazują ją innym. Etos leśnika. Jakże piękny, jakże odpowiedzialny, jakże fundamentalny dla tego niełatwego procesu odzyskiwania przez Polaków własnej tożsamości – podkreślił.

Po Eucharystii delegacje leśników złożyły kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II na dziedzińcu Domu Arcybiskupów Krakowskich.

diecezja.pl/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl