fot. Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe

Ks. abp M. Jędraszewski: Moc odejścia od żądzy zemsty to siła naszej wiary

Moc przebaczenia, odejścia od żądzy zemsty, gotowość, by żyć na nowo – to jest siła i moc naszej wiary – podkreślił metropolita krakowski, ks. abp Marek Jędraszewski w sobotniej homilii, podczas której przywołał świadectwa matek zabitych żołnierzy ukraińskich.

Metropolita krakowski przewodniczył Liturgii Wigilii Paschalnej, która w Wielką Sobotę odbyła się w katedrze na Wawelu. Jak podkreślił w wygłoszonej homilii, w jej trakcie „przeżywamy naszą piękną radość, bo za chwilę obecni pośród nas katechumeni, przygotowani do przyjęcia sakramentu chrztu i bierzmowania, staną się nowymi źródłami światła w świecie zepsutym i przewrotnym; nowymi światłami w Chrystusie”. To dzięki nim, jak wskazał, „Kościół – matka nasza – będzie znowu przeżywał swoją młodość, będzie miał nowych świadków, gotowych do niesienia wspaniałego świadectwa swej wiary, nadziei i miłości”.

https://twitter.com/ArchKrakowska/status/1515434354670931968

Jak wskazał, zdecydował się przytoczyć przy tym relacjonowaną przez Sky News historię dwóch młodych żołnierzy ukraińskich, brutalnie torturowanych i zamordowanych przez rosyjskich agresorów. Pawło Chołodenko i Wiktor Bałaj mieli po 28 lat i mieszkali we wsi Zdwyżiwka w obwodzie kijowskim. Mężczyźni przyjaźnili się od dzieciństwa, razem też służyli w wojsku – kiedy w ich kraju wybuchła wojna, zdecydowali się ponownie walczyć.

„Wpadli w ręce rosyjskich żołnierzy. Dopiero teraz, kiedy miejscowość, w której to przeżywali, została wyzwolona przez Ukraińców, zobaczono ich zmaltretowane w sposób przerażający ciała. Te ciała oglądały ich matki” – przywołał ks. abp Marek Jędraszewski.

„Pierwsza, 48-letnia Tetiana Chołodenko, matka Pawła mówiła: »byli torturowani, to były przerażające tortury, nie oszczędzono żadnej części ciała – palców, ramion, nóg. Trudno to wypowiedzieć, ale powiem: zabili Pawła strzałem w usta z karabinu, jego mózg był w kapturze płaszcza. Jest ciężko, bardzo ciężko«” – przywoływał słowa kobiety.

Duchowny zwrócił uwagę na świadectwo kobiety, która początkowo podkreślała, że pragnie zemsty.

„Ale po chwili deklarowała: »nie możemy tak mówić, prawda? Bo wtedy bylibyśmy tak źli, jak oni. Nie możemy zachowywać się tak jak oni. Ale chcę, żeby ich ukarano«” – relacjonował ks. abp Marek Jędraszewski.

Druga z matek, 49-letnia Ołena Bałaj, jak przytaczał metropolita krakowski, podkreślała, że jej jedynaka zabiły „te bękarty; faszyści go torturowali”.

„Za co? Co zrobił? Nie jest winny, to tylko chłopak. (…) Jego ostatnie słowa były takie: mamo, kocham cię, ale muszę iść, muszę bronić Ukrainy. Mamo, kocham cię” – cytował jej relację ks. abp Marek Jędraszewski.

W kontekście dramatycznej historii obu matek i ich zamordowanych synów wskazywał na konieczność szukania siły w wierze.

„Moc przebaczenia, odejścia od żądzy zemsty, gotowość, by żyć na nowo, nowym życiem, do którego zachęca nas i którego najwyższym wzorem jest zmartwychwstały Chrystus – to jest siła i moc naszej wiary, siła miłości, przebaczenia, gotowości do pojednania z Bogiem i drugim człowiekiem” – podkreślił ks. abp Marek Jędraszewski.

https://twitter.com/ArchKrakowska/status/1515405917499527168

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl