fot. twitter.com/PKP_PLK_SA

UTK: kolej przewiozła w marcu więcej pasażerów niż przed pandemią

Z usług pasażerskich przewoźników kolejowych skorzystało w marcu tego roku 28,42 mln pasażerów, to o 270 tys. więcej, niż w marcu 2019 r., czyli przed pandemią – poinformował Urząd Transportu Kolejowego. Marcowy wynik jest najwyższym odnotowanym miesięcznym rezultatem od stycznia 2020 r.

Z danych UTK wynika, że w ostatnim miesiącu tegorocznego pierwszego kwartału w porównaniu z marcem 2021 r. koleją podróżowało o 13,19 mln osób więcej, tzn. o 86,7 proc.

UTK poinformował też, że w pierwszym kwartale 2022 r. przewieziono 71,07 mln pasażerów, to o 28 mln więcej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Jednak poziom przewozów jest nadal niższy niż przed pandemią. W pierwszym kwartale 2019 roku przewieziono bowiem 80 mln osób.

„Pierwszy kwartał tego roku przyniósł przewoźnikom pasażerskim dużo lepsze wyniki niż przed rokiem. Wyjątkowo rekordowy był marzec. Na wyniki lepsze niż przed pandemią wpływ miało z pewnością zniesienie większości obostrzeń sanitarnych, a także pomoc uchodźcom z Ukrainy i wprowadzenie darmowych przejazdów dla obywateli naszego wschodniego sąsiada. Do wyboru kolei mogły również przekonać rosnące w wyniku wojny ceny benzyny” – komentuje prezes UTK Ignacy Góra.

Jak podał UTK, pod względem przewiezionej masy towarów, marzec tego roku był najlepszym miesiącem od listopada 2010 r. Koleją przetransportowano 22,9 mln ton, co oznacza wzrost o 7,3 proc. w porównaniu z marcem 2021 r.

„Marzec był miesiącem, w którym niemal wszyscy przewoźnicy odnotowali wyższe wyniki niż miesiąc wcześniej. Trudno jednak mówić o długotrwałych trendach wzrostowych. Na znaczne zwiększenie przewozów wpływ miało większe zapotrzebowanie na surowce oraz transport i magazynowanie towarów w związku z sytuacją za naszą wschodnią granicą” – uważa Góra.

Z danych UTK wynika, że w pierwszym kwartale 2022 r. przewieziono 62,24 mln ton towarów. W porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku oznacza wzrost o 5,56 mln ton (9,8 proc.).

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl