Zmniejsza się liczba osób podróżujących koleją

W listopadzie bieżącego roku koleje przewiozły w Polsce o 1,5 proc. mniej pasażerów niż przed rokiem, czyli ponad 23 mln osób – poinformował Urząd Transportu Kolejowego.

Z danych Urzędu wynika, że największy udział w rynku mają Przewozy Regionalne bo aż 31,5 proc. Tuż za nimi jest PKP – 11,45 proc.

Zmniejszyła się także ilość towarów przewożona koleją. W ubiegłym miesiącu spadły o blisko 1 proc.

Leszek Miętek, przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych akcentuje, że przyczyną tego zjawiska są m.in. częste zmiany rozkładu jazdy czy wydłużenie czasu przejazdu koleją.

Podstawowymi przyczynami jest kwestia dużych perturbacji w kursowaniu pociągów na modernizowanych odcinkach linii kolejowych. To są częste zmiany rozkładu jazdy, ograniczenia prędkości, wydłużenie czasu przejazdu, również niedostosowanie rozkładów jazdy między spółkami i brak skomunikowani pociągu między spółkami a w obszarze przewozów regionalnych. Bo to jest ćwiartowanie spółki Przewozy Regionalne na małe wojewódzkie spółki, na których granica województwa jest trudna droga do przebycia. Zerwanie połączenia, zerwane skomunikowanie, brak wspólnego biletu, to wszystko zniechęca podróżnych do podróżowania koleją. Bez zaradzenia tym sprawą – w trybie pilnym – kolej będzie miała kłopoty, jeśli chodzi o utrzymanie poziomu przewozów – zaznacza Leszek Miętek.

Tymczasem kwestie pasażerskie czy te dotyczące bezpieczeństwa ruchu kolejowego miały być tematem spotkania z wicepremier oraz minister infrastruktury i rozwoju, Elżbietą Bieńkowską. Jednak do tej pory nie wyznaczono terminu spotkania.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl