(fot.PAP)

2 września nowy rozkład Kolei Śląskich

Od drugiego września wejdzie w życie zaktualizowany rozkład jazdy Kolei Śląskich. Zmiany są skutkiem prac remontowo-modernizacyjnych prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe – podał przewoźnik. Nowy rozkład będzie obowiązywał do 19 października tego roku.

„Całe drugie półrocze 2013 r. to okres realizacji planu naprawczego, dlatego, niestety, nie możemy mówić o przywróceniu jakichkolwiek połączeń sprzed 1 czerwca. Jednak powróci dziewięć pociągów, które nie kursowały w okresie wakacyjnym – od 17 czerwca do 1 września” – powiedział rzecznik KŚ Maciej Zaremba.

Ze względu na liczne remonty, prowadzone na linii Częstochowa-Katowice-Gliwice, część pociągów będzie kierowana objazdami. Nadal funkcjonować będzie trasa objazdowa przez Bytom. Inne objazdy na tej linii prowadzą przez Zabrze-Makoszowy, Sosnowiec Południowy i Mirów. Wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa pomiędzy Porajem a Częstochową, za dwa pociągi przyspieszone.

Autobusy będą się zatrzymywały przy stacji pośredniej Częstochowa Raków i będą skomunikowane z pociągami. Czas na przesiadkę to ok. 5 minut. W nowym rozkładzie jazdy KŚ na tej linii znajdą się pociągi kursujące w dni robocze, które nie jeździły podczas przerwy wakacyjnej. Chodzi o pociąg Częstochowa-Gliwce o godz. 6.14, Gliwice-Katowice (g.10.11) i Katowice-Częstochowa (odjazd o godz. 16.08). Zmiany dotyczą także linii Czechowice-Dziedzice-Oświęcim-Katowice, gdzie działa kolejowa komunikacja autobusowa.

Aby pasażerowie mogli dojechać do pracy na godz. 7, poranny kurs relacji Oświęcim-Katowice zostanie wydłużony. Zamiast zatrzymywać się w Szopienicach, autobusy będą dojeżdżały do centrum Katowic i zatrzymywały się na przystanku przy ul. Mickiewicza. Z tego samego miejsca będą rozpoczynały kurs do Oświęcimia. Na linii Tychy Lodowisko-Katowice-Sosnowiec Główny ze względu na remonty dwa pociągi (nr 9042, 9045) będą kursować w relacji skróconej w terminie 23 września – 4 października. Będzie to relacja Tychy Lodowisko-Katowice (zamiast Tychy Lodowisko-Sosnowiec Główny) oraz relacja Katowice-Tychy Lodowisko (zamiast Sosnowiec Główny-Tychy Lodowisko).

Od 9 do 16 września z poważnymi zmianami muszą liczyć się pasażerowie linii Katowice-Bielsko Biała-Żywiec Zwardoń. W tym czasie zamknięty będzie jednotorowy odcinek na tej trasie, co spowoduje czasowe wstrzymanie ruchu pociągów. Powodem zamknięcia jest remont jednego z przepustów.

„W wyznaczonym terminie KŚ na odcinku Sól-Zwardoń wprowadzają zastępczą komunikację autobusową za wszystkie pociągi. Autobusy będą skomunikowane z pociągami w stacji Sól, umożliwiając przesiadkę i kontynuację podróży. Autobusy obsłużą te same stacje, co zastępowane przez nie pociągi” – podał Zeremba.

Także na tej linii w rozkładzie znajdą się pociągi, które nie kursowały podczas przerwy wakacyjnej. Będą kursowały w dni robocze z Katowic do Bielska-Białej (odjazd o godz. 15.58) i z Bielska-Białej do Katowic (godz. 17.13)

Po wakacjach dodatkowe, kursujące w dni robocze, pociągi pojawią się także na linii Katowice-Mikołów-Orzesze-Rybnik-Rydułtowy-Racibórz. Chodzi o pociąg z Raciborza przez Rybnik do Katowic odjeżdżający o godz. 8.33 i w przeciwnym kierunku, odjeżdżający o 11.16. „Apelujemy do pasażerów, by sprawdzali rozkład przed każdą podróżą. W ten sposób unikną niemiłych niespodzianek” – podsumował Zaremba.

PAP

drukuj