Zmowy przetargowe przy budowie dróg – CBA zawiadamia prokuraturę

Zawiadomienie o podejrzeniu zmowy przetargowej między wykonawcami dróg skierowało do prokuratury Centralne Biuro Antykorupcyjne – poinformował rzecznik prasowy CBA Jacek Dobrzyński. Sprawa dotyczy czterech przetargów – wyjaśnił.

Szef CBA Paweł Wojtunik oprócz zawiadomienia do prokuratury Apelacyjnej w Warszawie poinformował też o sprawie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Dobrzyński podkreślił, że zawiadomienie było możliwe dzięki „dobrej współpracy i wymianie informacji” pomiędzy CBA i Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. „W wyniku analizy materiałów przekazanych przez Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad CBA powzięło podejrzenia co do firm budowlanych biorących udział w czterech postępowaniach przetargowych” – podał rzecznik.

Rzecznik GDDKiA Jan Krynicki wyjaśnił, że w Dyrekcji sprawa została wykryta w trakcie wewnętrznych kontroli procedur przetargowych. „Zebraliśmy informacje, przeanalizowaliśmy je, doszliśmy do wniosku, że mamy podejrzenia zmowy przetargowej i przekazaliśmy odpowiednim służbom” – powiedział PAP.

„Te nieprawidłowości nie dotyczą GDDKiA, jesteśmy prawidłowo działającą instytucją” – podkreślił. „To efekt czujności i prewencji w ramach GDDKiA. Zadziałały mechanizmy i procedury, które są na bieżąco realizowane – na bieżąco analizujemy to, co dzieje się na rynku. Były sytuacje, które spowodowały nasze zaniepokojenie i zawiadomiliśmy o tym CBA, które w środę przesłało zawiadomienie do prokuratury i UOKiK” – powiedział PAP Krynicki.

Sprawy nie komentuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Agnieszka Majchrzak z biura prasowego UOKiK powiedziała w środę PAP, że Urząd nie otrzymał jeszcze dokumentów w tej kwestii. Dlatego – jak  podkreśliła – UOKiK nie komentuje sprawy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl