fot. sxc.hu

Rośnie liczba samorządów zadłużonych w parabankach

Rośnie liczba zadłużonych w parabankach samorządów. W przeciągu ostatnich dwóch ich ilość się podwoiła. Z danych Regionalnej Izby Obrachunkowej wynika, że w pierwszym półroczu tego roku zadłużone były 32 jednostki samorządu terytorialnego na sumę 223 mln zł.

Nieco inne dane posiada Ministerstwo Finansów, które wskazuje, że pod koniec ubiegłego roku długi posiadało 40 samorządów na kwotę 330 mln zł.

Szefowa sejmowej podkomisji ds. finansów samorządowych poseł Marzena Machałek mówi, że zadłużonych w parabankach samorządów może być znacznie więcej. Dodaje, że to świadczy o dramatycznej sytuacji samorządów.

– Samorządom brakuje na realizowanie podstawowych potrzeb mieszkańców. Zadłużają się, ponieważ muszą zapłacić pieniądze za jakąś rozpoczętą inwestycję. Jest również tak zwana sytuacja „cudów wyborczych”, kiedy okazuje się, że niektórzy samorządowcy biorą kredyty, biorą środki unijne na wszystko, co się da, zadłużając się w parabankach. Bywa również tak, że – to dotyczy samorządów powiatowych – są to długi wykupione przez parabanki za szpitale. Wówczas jest to trochę inna sytuacja. Samorząd ma wpływ o tyle, że może później negocjować z parabankiem wykupienie tego długu, ale także jest wówczas pod ścianą – podkreśliła poseł Marzena Machałek.

Poseł mówi, że ta sytuacja oznacza brak kontroli państwa nad zadłużaniem się samorządów.

RIRM

drukuj