Ł. Kister: W ataku na serwer KNF nie chodziło o przejęcie pieniędzy klientów

Zakłócenia w systemie informatycznym banków mają na celu zachwianie funkcjonowaniem gospodarki i zasiać niepokój na rynku finansowym – wskazuje dr Łukasz Kister, ekspert ds. bezpieczeństwa.

Pod koniec ub. tygodnia Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o zidentyfikowaniu próby cyberataku na system informatyczny obsługujący stronę internetową tej instytucji. Przez to hakerzy mogli od co najmniej kilku tygodni atakować strony wewnętrzne banków.

Związek Banków Polskich zapewnia, że nie doszło do takich ataków, a pieniądze klientów są bezpieczne. Z medialnych informacji wynika jednak, że mogło dojść do naruszenia bezpieczeństwa czterech banków.

W takich atakach nie chodzi o przejęcie pieniędzy zgromadzonych na naszych kontach – uspokaja dr Łukasz Kister. Hakerzy chcą raczej zachwiać równowagą systemu finansowego, co pozwoli im na inne, krytyczne dla państwa niepożądane działania– wyjaśnia ekspert.

Te ataki, które obserwujemy w ciągu ostatnich kilku miesięcy na banki i instytucje finansowe, nie mają na celu kradzieży pieniędzy z tych instytucji i nie mają na celu wyłudzenia jakichś wartości. Ich głównym celem jest sianie niepokoju na rynkach i zakłócenie normalnego funkcjonowania gospodarczego, bo to daje przewagi gospodarcze, polityczne i daje możliwość realizacji innych, dużo bardziej krytycznych dla państwa działań niepożądanych – wskazuje dr Kister.

Ze względu na podejrzenie ingerencji ze strony innego państwa sprawę włamania się do systemu informatycznego obsługującego stronę KNF bada Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zdaniem mediów, to największy i najpoważniejszy ujawniony cyberatak w Polsce.

RIRM

drukuj