Problemy z odszkodowaniami dla rolników

Rolnicy mają problemy z uzyskaniem odszkodowań za szkody spowodowane przez suszę, która dotknęła już ponad 1 mln ha upraw. „Nasz Dziennik” informuje, że gospodarze z różnych regionów kraju skarżą się na pracę komisji, powołanych przez ubezpieczycieli i wojewodów do szacowania strat. Twierdzą, że zaniżają one wartość szkód.

Powodem są niejasne reguły szacowania strat, a mają one duży wpływ na ewentualne uzyskanie przez rolników pomocy z budżetu państwa. Warunkiem jej przyznania jest zniszczenie przez suszę minimum 30 proc. średniej produkcji z ostatnich trzech lat.

Minister rolnictwa Marek Sawicki przedstawił również inne pomysły dotyczące pomocy dla rolników. Wczoraj zaapelował do prezydenta, by zrezygnował z wrześniowego referendum, a zaoszczędzone 100 mln zł przeznaczył na pomoc dla gospodarzy.

Zbigniew Obrocki, wiceprzewodniczący rolniczej „Solidarności” mówi, że jest to jedynie chwyt, zastosowany w kampanii wyborczej, a rolnicy potrzebują realnej pomocy.

– To wszystko, co do tej pory funkcjonuje w polskim systemie, jest na zasadach apelowania. Apelujemy do banków, żeby przełożyły spłaty kredytów, apelujemy do wójtów, żeby umarzali podatki, apelujemy do KRUS-u – odkładamy bankructwo w czasie. Pan minister krzycząc, że 100 mln, które ma iść na referendum, może wrócić do rolników, to jest fikcja, ponieważ jesteśmy obwarowani różnymi przepisami unijnymi i przekazanie jakiejś sumy na pomoc wymaga zgodny UE. To jest procedura, która wymaga zatwierdzenia przez Brukselę. 100 mln to jest „kropla w morzu”. Te straty wchodzą w miliardy. Rolnicy nie powinni dać się oszukać czymś takim – apeluje Zbigniew Obrocki.

Według danych Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach – suszą objętych jest 13 województw, w tym 1/3 gmin. Wśród województw najbardziej dotkniętych są: mazowieckie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i podlaskie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl