Konkurs na dotacje z Programu Polska Wschodnia

Druga edycja konkursu na stworzenie w Polsce Wschodniej innowacyjnych produktów na bazie wyników prac badawczo-rozwojowych cieszyła się dużym zainteresowaniem. Firmy złożyły 76 wniosków o wartości ponad 320,1 mln zł. Zwycięzców poznamy jesienią. Maksymalnie można otrzymać nawet 7 mln zł. W puli konkursu jest 135 mln zł.

„Wzrost innowacyjności gospodarki to nasz priorytet. Innowacje odgrywają pierwszoplanową rolę w budowaniu przewagi konkurencyjnej zarówno firm, regionów, jak i całych krajowych gospodarek. Właśnie dlatego tak silnie wspieramy przedsiębiorców w efektywnym wprowadzaniu na rynek nowatorskich rozwiązań” – zaznaczył wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

„Realizacja projektów pomoże firmom rozwinąć skrzydła i wprawi w ruch zainwestowane pieniądze. Owocem tego będzie między innymi wzrost zatrudnienia” – dodał wiceszef resortu.

Eksperci ocenią teraz zgłoszone projekty zgodnie z kryteriami przyjętymi przez Komitet Monitorujący POPW (niezależne ciało doradczo-opiniodawcze czuwające nad wdrażaniem programu).

Pod uwagę wezmą przede wszystkim innowacyjność zaproponowanego w projekcie produktu. Dofinansowanie otrzymają rozwiązania innowacyjne co najmniej w skali kraju. Za innowacyjność o szerszym, europejskim zasięgu wnioskodawcom przysługiwać będą dodatkowe punkty. Ocenie zostaną poddane również m.in.: potencjał rynkowy produktu, opłacalność jego produkcji oraz planowane utworzenie miejsc pracy. Liczyć się będzie także pozytywny wpływ przedsięwzięcia na działalność gospodarczą członków powiązania kooperacyjnego, do którego należy wnioskodawca.

 „Dofinansowaniem zostaną objęte projekty, które w największym stopniu spełnią postawione wymagania” – powiedział Adam Hamryszczak.

W pierwszej edycji konkursu w poddziałaniu „Wdrażanie innowacji przez MŚP” wybrano 33 projekty.

Dotacje z POPW umożliwią m.in. produkcję nowej generacji zaworów dla lotniczych układów hydraulicznych oraz stworzenie gokarta z napędem elektrycznym i wymiennym systemem zasilania.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl